"ТАКМИЧИЛИ СУ СЕ САМО МУШКАРЦИ, А ЖЕНЕ НИСУ СМЕЛЕ ДА ДОЂУ НИ ДА ГЛЕДАЈУ": Овако су настале чувене ОЛИМПИЈСКЕ ИГРЕ
Кратак осврт на историју Олимпијских игара
Олимпијада је подразумевала само једно такмичење – трку на ногама односно стадион, у дужини између 180 и 240 метара, у трајању од само једног дана.
УКРАЈИНЦИ НАЈАВИЛИ НАПАД НА КРИМ: Тврде да ће све бити готово за годину дана, Руси их спремно ишчекују
(УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМАК) Таксиста брутално ПРЕТУКАО жену, напао је са леђа и вукао је по тротоару
БЕКСТВО ИЗ КАРАНТИНА: Мушкарац се спустио кроз прозор са ЧЕТВРТОГ СПРАТА помоћу импровизованог канапа
Порекло Олимпијских игара Стари Грци описали су у неколико легенди. Одржавале су се сваке четири године, што је у старој грчкој постало мерна јединица времена. Тако се у неким списима могу пронаћи записи попут "трећа година осме олимпијаде" или "прва година девете олимпијаде" итд. Дом такмичења, Олимпија, припадала је грчком граду-држави Илија на Пелопонезу, иако је комшијска Пиза у неколико наврата освајала ову територију на кратак период.
Такмичили су се искључиво мушкарци који су рођени слободни, а на гледалиште нису могле долазити жене, већ само мушкарци и неудате девојке, који су заједно уживали у спорту. Победити на играма била је ствар престижа, а о победницима, који су крунисани маслиновом гранчицом, певане су песме и у њихову част прављене су скулптуре. Неки од градова су богато награђивали своје победнике, што земљом, што новцем.
Модерне игре
Претеча првих модерних Олимпијских игара било је такмичење управо у Грчкој, 1859. године. Након ослобађања од Османлијског царства, Грчка је трагала за свим начинима како би се у земљу вратиле грчка култура и обичаји. Велики грчки филантроп Евангелиос Запас је спонзорисао организовање игара посвећеним античким Олимпијским играма које су 1859. године одржане на градском тргу у Атини.
Исти човек спонзорисао је и обнову античког стадиона Панатинаико, где си се 1870. године такође одиграле спортске игре за грчке и османске такмичаре. У истом периоду, у Британији су такође организоване игре Венлочког олимпијског друштва. Ова два догађаја инспирисала су Пјера де Кубертена, француског педагога, који је присуствовао овим догађајима да 1984. године у Соброни организује међународни конгрес на ком је основана Међународни олимпијски комитет и рођена идеја о модерним Олимпијским играма.
Прву Олимпијаду Кубертен је планирао за 1900. годину у Паризу. Међународни Олимпијски Комитет је, међутим, предложио да се Олипијада врати у домовину и прве модерне игре су тако одржане 1896. године у Атини. Такмичари, искључиво мушкарци, надметали су се у 9 спортова и укупно 43 дисциплине. Четири године касније, број земаља учесница попео се на 24, а међу 1225 спортиста било је по први пут и 19 жена.
Популарност игара, међутим, почела је да опада. Игре у Сент Луису 1904. године, а потом и у Лондону четири године касније нису доживеле велику популарност.
Од оснивања па до данас игре се одржавају на сваке четири године. Изузетак су ратом укинуте игре 1916. 1940. и 1944. године. Највише организација има Лондон, где су игре одржане три пута – 1908. 1948. и 2012. године.
Да подсетимо, ове године ће се Олимпијске игре одржати у Токију у периоду од 23. јула до 08. августа.