NAUČNICI IZVELI SENZACIONALNI PODVIG: Zapanjiće vas koliko je udaljen asteroid na koji se spustila Nasina letelica (VIDEO)
Benu je veoma primitivan svemirski objekat sa očuvanim hemijskim sastavom sa početka Solarnog sistema, pre više od 4,5 milijardi godina
Nasina misija uzimanja uzorka tla asteroida Benu bila je uspešna sudeći prema fotografijama i snimku kamere sa letelice "Oziris Reks” koja je u ranim jutarnjim časovima dotakla površinu svemirskog tela udaljenog 320 miliona kilometara od Zemlje.
ZANIMANJA BUDUĆNOSTI U Srbiji raste broj DIGITALNIH MEDIJA: Ove veštine garantuju uspešnu karijeru i dobru zaradu
FSB SPREČIO KRVOPROLIĆE: Terorista nameravao da detonira bombu u vladinoj instituciji u Moskovskoj oblasti
JERMENI U NALETU: Napadnuti azerbejdžanski vojni objekti, snažne eksplozije odjekuju Kavkazom (VIDEO)
Uzimanje uzorka izvršeno je na lokalitetu "Slavuj", a letelica je sletela na metar od ciljanog mesta. Tim na Zemlji potvrdio je uspešan kontakt sa Benuom.
Preliminarni podaci pokazuju da je 30 centimetara široka glava uređaja za uzimanje uzorka "Tegsema" (Touch And Go Sample Acquisition Mechanism) šest sekundi provela u kontaktu sa asteroidom, nakon čega je "Oziris Reks" odskočio od njega.
Okrugla glava "Tegsema" jedini je deo letelice koji je dodirnuo površinu. Ubrzo nakon kontakta uređaj je probio tlo i smrvio poroznu stenu ispod sebe.
Na snimku se vidi da je glava uređaja provela 5 do 6 sekundi, a najveći deo uzorka prikupljen je u prve 3 sekunde nakon dodira.
Uzorak sa solarnog starca
Odmah posle sakupljanja uzorka, letelica je aktivirala svoje potisnike i udaljila se od Benua, u dobrom stanju.
Čini se da je "Oziris Reks" prikupio najmanje 60 grama uzoraka, ali ako se ispostavi da nije, letelica je sposobna da još dva puta pokuša sakupljanje.
Benu je veoma primitivan svemirski objekat sa očuvanim hemijskim sastavom sa početka Solarnog sistema, pre više od 4,5 milijardi godina. Kao takav može da nam otkrije mnogo o tome kako su Sunce i planete oko njega nastale.