НАУЧНИЦИ ИЗВЕЛИ СЕНЗАЦИОНАЛНИ ПОДВИГ: Запањиће вас колико је удаљен астероид на који се спустила Насина летелица (ВИДЕО)
Бену је веома примитиван свемирски објекат са очуваним хемијским саставом са почетка Соларног система, пре више од 4,5 милијарди година
Насина мисија узимања узорка тла астероида Бену била је успешна судећи према фотографијама и снимку камере са летелице "Озирис Рекс” која је у раним јутарњим часовима дотакла површину свемирског тела удаљеног 320 милиона километара од Земље.
ЗАНИМАЊА БУДУЋНОСТИ У Србији расте број ДИГИТАЛНИХ МЕДИЈА: Ове вештине гарантују успешну каријеру и добру зараду
ФСБ СПРЕЧИО КРВОПРОЛИЋЕ: Терориста намеравао да детонира бомбу у владиној институцији у Московској области
ЈЕРМЕНИ У НАЛЕТУ: Нападнути азербејџански војни објекти, снажне експлозије одјекују Кавказом (ВИДЕО)
Узимање узорка извршено је на локалитету "Славуј", а летелица је слетела на метар од циљаног места. Тим на Земљи потврдио је успешан контакт са Бенуом.
Прелиминарни подаци показују да је 30 центиметара широка глава уређаја за узимање узорка "Тегсема" (Touch Анд Го Сампле Acquisition Mechanism) шест секунди провела у контакту са астероидом, након чега је "Озирис Рекс" одскочио од њега.
Округла глава "Тегсема" једини је део летелице који је додирнуо површину. Убрзо након контакта уређај је пробио тло и смрвио порозну стену испод себе.
На снимку се види да је глава уређаја провела 5 до 6 секунди, а највећи део узорка прикупљен је у прве 3 секунде након додира.
Узорак са соларног старца
Одмах после сакупљања узорка, летелица је активирала своје потиснике и удаљила се од Бенуа, у добром стању.
Чини се да је "Озирис Рекс" прикупио најмање 60 грама узорака, али ако се испостави да није, летелица је способна да још два пута покуша сакупљање.
Бену је веома примитиван свемирски објекат са очуваним хемијским саставом са почетка Соларног система, пре више од 4,5 милијарди година. Као такав може да нам открије много о томе како су Сунце и планете око њега настале.