NAUČNICI OŽIVELI ŽIVOTINJU STARU 24.000 GODINA: Šokirala ih je jedna stvar!
Naučnici uspeli da ožive životinjicu pod imenom rotatorija
Naučnici su uspeli da ožive sićušnu rotatoriju koja je 24.000 godina bio zamrznuta u sibirskom permafrostu. Nakon što su je ugrejali i nahranili, ova je životinjica odjednom postala aktivna te se čak počela razmnožavati.
POBIO NA PEŠAČKOM PRELAZU CELU PORODICU: Kamionetom ih udario samo zato što su muslimani (FOTO/VIDEO)
KORONA IPAK POBEGLA IZ LABORATORIJE U VUHANU? Američki obaveštajci i istraživači izneli šokantna saznanja
ZBOG ČEGA JE ARKTIK TOLIKO VAŽAN? NATO očajnički želi da protera Ruse odatle, veliki su im trn u oku
Već je od ranije poznato da jednostavni organizmi poput bakterija mogu preživeti hiljadu godina u permafrostu (večnom ledu), ali sada su stručnjaci dodatno potvrdili da to može važiti i za složenije organizme.
- Radi se o životinji sa nervnim sistemom, mozgom i ostalim organima - rekao je biolog Stas Malavin iz instituta Pushchino Scientific Center for Biological Research.
- Naša studija je najjači dokaz do sada da višećelijske životinje mogu izdržati desetke hiljada godina u kriptobiozi, stanju u kojem su zaustavljeni metabolički procesi - dodao je.
Stručnjaci su već ranije uspeli oživeti oblike koji su bili zaleđeni u permafrostu najmanje 30.000 godina, ali je ovo prvi put da su oživeli tako star organizam. Rotatoriji spadaju u grupu najmanjih višestaničnih životinja (od 0.1 do najviše 3 milimetra veličine). Na glavi imaju venac treplji, koje neprekidno trepere i tako pokreću telo.
Naučnike je najviše iznenadila činjenica da imaju mehanizam za preživljavanje nakon smrzavanja i još uvek im nije poznato kako roratorijima to uspeva.