НАУЧНИЦИ ОЖИВЕЛИ ЖИВОТИЊУ СТАРУ 24.000 ГОДИНА: Шокирала их је једна ствар!
Научници успели да оживе животињицу под именом ротаторија
Научници су успели да оживе сићушну ротаторију која је 24.000 година био замрзнута у сибирском пермафросту. Након што су је угрејали и нахранили, ова је животињица одједном постала активна те се чак почела размножавати.
ПОБИО НА ПЕШАЧКОМ ПРЕЛАЗУ ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ: Камионетом их ударио само зато што су муслимани (ФОТО/ВИДЕО)
КОРОНА ИПАК ПОБЕГЛА ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ У ВУХАНУ? Амерички обавештајци и истраживачи изнели шокантна сазнања
ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ АРКТИК ТОЛИКО ВАЖАН? НАТО очајнички жели да протера Русе одатле, велики су им трн у оку
Већ је од раније познато да једноставни организми попут бактерија могу преживети хиљаду година у пермафросту (вечном леду), али сада су стручњаци додатно потврдили да то може важити и за сложеније организме.
- Ради се о животињи са нервним системом, мозгом и осталим органима - рекао је биолог Стас Малавин из института Pushchino Сциентифиц Центер фор Биологицал Research.
- Наша студија је најјачи доказ до сада да вишећелијске животиње могу издржати десетке хиљада година у криптобиози, стању у којем су заустављени метаболички процеси - додао је.
Стручњаци су већ раније успели оживети облике који су били залеђени у пермафросту најмање 30.000 година, али је ово први пут да су оживели тако стар организам. Ротаторији спадају у групу најмањих вишестаничних животиња (од 0.1 до највише 3 милиметра величине). На глави имају венац трепљи, које непрекидно трепере и тако покрећу тело.
Научнике је највише изненадила чињеница да имају механизам за преживљавање након смрзавања и још увек им није познато како рораторијима то успева.