Nedeljni presek anketa u Americi: Stigli novi rezultati - Dramatične promene u predizbornoj trci!
Kampanja je u poslednjim danima postala dinamična.
Izbori u Americi biće održani 5. novembra, kada će glasači doneti konačnu odluku: Donald Tramp ili Kamala Haris. Najnovije ankete pokazuju da je Harisova na početku svoje kampanje imala blagu prednost u odnosu na Trampa, ali da je trka sada prilično neizvesna. Ključnu ulogu imaće sving ili "kolebljive" države, od kojih najviše treba obratiti pažnju na Pensilvaniju.
Ova trka je u početku trebalo da bude revanš ove iz 2020. godine, kada su kandidati bili Tramp i Džozef Bajden. Međutim, Bajden je u poslednjem trenutku odustao od kandidature i podržao svoju potpredsednicu Kamalu Haris.
Sada je veliko pitanje - da li će Amerika dobiti prvu ženu za predsednika ili se očekuje drugi mandat Donalda Trampa?
Kako se dan izbora bude približavao, na sajtu "Blica" ćete moći da pratite predizborne ankete.
Tramp ili Kamala, ko trenutno vodi u anketama
Harisova je imala malu prednost u odnosu na Trampa u nacionalnim anketama otkako je ušla u trku krajem jula i ona sa 49 odsto podrške ostaje ispred Trampa na nacionalnom nivou, gde on sada ima 46 odsto podrške.
Harisova je u prvim nedeljama kampanje zabeležila skok u anketama, čime je ostvarila prednost od skoro četiri procentna poena krajem avgusta.
Ali, brojke su relativno stabilne od početka septembra, čak i nakon jedine debate između kandidata 10. septembra, koju je pratilo skoro 70 miliona ljudi.
Iako su ove nacionalne ankete koristan vodič o tome koliko je kandidat popularan širom zemlje u celini, one nisu nužno tačan način da se predvidi rezultat izbora.
To je zato što SAD koriste sistem elektorskog koledža, u kome se svakoj državi daje određeni broj glasova koji je otprilike u skladu sa veličinom njenog stanovništva. Ukupno 538 glasova elektorskog koledža je na raspolaganju, tako da kandidat treba da dobije 270 da bi pobedio.
U SAD postoji 50 saveznih država, ali pošto većina njih skoro uvek glasa za istu stranku, u stvarnosti postoji samo mali prostor za u kom oba kandidata imaju šanse za pobedu. Ovo su mesta na kojima će izbori biti dobijeni i izgubljeni i poznata su kao "kolebljive" ili sving države.
Kamala vodi u 4, Tramp u 3 sving države
Trenutno su ankete veoma tesne u sedam država koje se smatraju bojnim poljem na ovim izborima i nijedan kandidat nema odlučujuću prednost ni u jednoj od njih.
U Arizoni, Džordžiji i Severnoj Karolini, vođstvo je nekoliko puta promenjeno od početka avgusta, ali Tramp ima malu prednost već nekoliko nedelja. Slična je situacija i u Nevadi, ali je tamo sada u vođstvu Kamala Haris.
U tri druge države - Mičigenu, Pensilvaniji i Viskonsinu - Harisova vodi od početka avgusta, ponekad za dva ili tri boda.
Sve tri države bile su demokratska uporišta pre nego što ih je Tramp "osvojio" 2016. godine. Bajden ih je ponovo preuzeo 2020. godine i ako Harisova može da uradi isto, onda će ona biti na putu da pobedi na izborima.
Na dan kada je Bajden napustio trku, zaostajao je za Trampom u proseku za skoro pet procentnih poena u sedam kolebljivih država.
U Pensilvaniji, Bajden je zaostajao za skoro 4,5 procentnih poena. To je ključna država jer ima najveći broj elektorskih glasova od ostalih šest, pa pobeda u njoj olakšava dostizanje 270 glasova.
U ovom trenutku, ankete pokazuju da su Kamala Haris i Donald Tramp samo nekoliko procentnih poena udaljeni u svim sving državama - a kada je trka tako blizu, veoma je teško predvideti pobednike.
Kamala fokusirana na glasove republikanaca, Tramp se uzda u Maska
Prethodni dani bili su prilično dinamični kada je reč o predsedničkoj kampanji u Americi. Kandidatkinja demokrata Kamala Haris želi da dobije glasove republikanaca, zbog čega je dala intervju "Foks Njuzu" i održala miting na kom su joj se pridružili neki republikanski zvaničnici.
Ona je poručila da Tramp želi da podeli Ameriku time što stalno spominje unutrašnje neprijatelje, čime, prema njenim rečima, targetira građane Sjedinjenih Država.
Tramp, sa druge strane, nastavlja u istom maniru napada na Harisovu, dok milijarder Ilon Mask donira sve više novca njegovoj kampanji.
Mask je donirao oko 75 miliona dolara grupi za podršku Donaldu Trampu u periodu od tri meseca, pokazuju federalni izveštaji, što naglašava koliko je milijarder postao ključn osoba za napore republikanskog kandidata da pobedi na predsedničkim izborima u SAD.
"America PAC", organizacija koja se fokusira na motivisanje birača u ključnim državama koje bi mogle da odluče ishod izbora u Americi, potrošila je oko 72 miliona dolara u periodu od jula do septembra, prema izveštajima podnetim Federalnoj izbornoj komisiji.
Izvor: Srbija Danas/Blic