Недељни пресек анкета у Америци: Стигли нови резултати - Драматичне промене у предизборној трци!
Кампања је у последњим данима постала динамична.
Избори у Америци биће одржани 5. новембра, када ће гласачи донети коначну одлуку: Доналд Трамп или Камала Харис. Најновије анкете показују да је Харисова на почетку своје кампање имала благу предност у односу на Трампа, али да је трка сада прилично неизвесна. Кључну улогу имаће свинг или "колебљиве" државе, од којих највише треба обратити пажњу на Пенсилванију.
Ова трка је у почетку требало да буде реванш ове из 2020. године, када су кандидати били Трамп и Џозеф Бајден. Међутим, Бајден је у последњем тренутку одустао од кандидатуре и подржао своју потпредседницу Камалу Харис.
Сада је велико питање - да ли ће Америка добити прву жену за председника или се очекује други мандат Доналда Трампа?
Како се дан избора буде приближавао, на сајту "Блица" ћете моћи да пратите предизборне анкете.
Трамп или Камала, ко тренутно води у анкетама
Харисова је имала малу предност у односу на Трампа у националним анкетама откако је ушла у трку крајем јула и она са 49 одсто подршке остаје испред Трампа на националном нивоу, где он сада има 46 одсто подршке.
Харисова је у првим недељама кампање забележила скок у анкетама, чиме је остварила предност од скоро четири процентна поена крајем августа.
Али, бројке су релативно стабилне од почетка септембра, чак и након једине дебате између кандидата 10. септембра, коју је пратило скоро 70 милиона људи.
Иако су ове националне анкете користан водич о томе колико је кандидат популаран широм земље у целини, оне нису нужно тачан начин да се предвиди резултат избора.
То је зато што САД користе систем електорског колеџа, у коме се свакој држави даје одређени број гласова који је отприлике у складу са величином њеног становништва. Укупно 538 гласова електорског колеџа је на располагању, тако да кандидат треба да добије 270 да би победио.
У САД постоји 50 савезних држава, али пошто већина њих скоро увек гласа за исту странку, у стварности постоји само мали простор за у ком оба кандидата имају шансе за победу. Ово су места на којима ће избори бити добијени и изгубљени и позната су као "колебљиве" или свинг државе.
Камала води у 4, Трамп у 3 свинг државе
Тренутно су анкете веома тесне у седам држава које се сматрају бојним пољем на овим изборима и ниједан кандидат нема одлучујућу предност ни у једној од њих.
У Аризони, Џорџији и Северној Каролини, вођство је неколико пута промењено од почетка августа, али Трамп има малу предност већ неколико недеља. Слична је ситуација и у Невади, али је тамо сада у вођству Камала Харис.
У три друге државе - Мичигену, Пенсилванији и Висконсину - Харисова води од почетка августа, понекад за два или три бода.
Све три државе биле су демократска упоришта пре него што их је Трамп "освојио" 2016. године. Бајден их је поново преузео 2020. године и ако Харисова може да уради исто, онда ће она бити на путу да победи на изборима.
На дан када је Бајден напустио трку, заостајао је за Трампом у просеку за скоро пет процентних поена у седам колебљивих држава.
У Пенсилванији, Бајден је заостајао за скоро 4,5 процентних поена. То је кључна држава јер има највећи број електорских гласова од осталих шест, па победа у њој олакшава достизање 270 гласова.
У овом тренутку, анкете показују да су Камала Харис и Доналд Трамп само неколико процентних поена удаљени у свим свинг државама - а када је трка тако близу, веома је тешко предвидети победнике.
Камала фокусирана на гласове републиканаца, Трамп се узда у Маска
Претходни дани били су прилично динамични када је реч о председничкој кампањи у Америци. Кандидаткиња демократа Камала Харис жели да добије гласове републиканаца, због чега је дала интервју "Фокс Њузу" и одржала митинг на ком су јој се придружили неки републикански званичници.
Она је поручила да Трамп жели да подели Америку тиме што стално спомиње унутрашње непријатеље, чиме, према њеним речима, таргетира грађане Сједињених Држава.
Трамп, са друге стране, наставља у истом маниру напада на Харисову, док милијардер Илон Маск донира све више новца његовој кампањи.
Маск је донирао око 75 милиона долара групи за подршку Доналду Трампу у периоду од три месеца, показују федерални извештаји, што наглашава колико је милијардер постао кључн особа за напоре републиканског кандидата да победи на председничким изборима у САД.
"Америца ПАЦ", организација која се фокусира на мотивисање бирача у кључним државама које би могле да одлуче исход избора у Америци, потрошила је око 72 милиона долара у периоду од јула до септембра, према извештајима поднетим Федералној изборној комисији.
Извор: Србија Данас/Блиц