Tramp sazvao HITAN sastanak: Ceo Senat ide u Belu kuću! Ovo će biti tema razgovora
Ceo Senat je pozvan u Belu kuću u jeku tenzija sa Severnom Korejom
Neobičan korak je preduzet dok administracija vrši pritisak na Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija da pojača sankcije i druge mere Severnoj Koreji zbog mogućnosti nuklearne probe.
VOJSKA NA ULICAMA SEVERNE KOREJE: Održana masovna vežba artiljerije na Dan godišnjice
Napetost raste: Amerika uputila nuklearnu podmornicu ka Severnoj Koreji
Ceo Senat će ići u Belu kuću u sredu kako bi ih viši zvaničnici upoznali sa situacijom u Severnoj Koreji.
Ovaj neobičan brifing podvlači hitnost sa kojom Trampova administracija pristupa pretnji koju Pjongjang predstavlja sa razvijanjem nuklearnog i raketnog programa. Brifing je praćen jučerašnjim sastankom i ručkom koji je Donald Tramp imao sa ambasadorima država članica UN koje su u Savetu bezbednosti. Na tom sastanku Tramp je najavio da je Amerika spremna da zaustavi dalji razvoj korejske pretnje.
- Status kvo je neprihvatljiv u Severnoj Koreji, Savet mora biti spreman da uvede dodatne i jače sankcije na nuklearni i balistički program Severne Koreje - rekao je Tramp i dodao - Severna Koreja je veliki svetski problem, problem koji ćemo konačno morati da rešimo.
U petak će američki državni sekretar Reks Tilerson ugostiti ministre spoljnih poslova država članica UN koje su u Savetu bezbednosti. Na tom sastanku Tilerson će zatržiti punu implementaciju sankcija ili uvođenje novih i jačih kako bi se osujetio nuklearni program Severne Koreje.
- Ovaj sastanak daće šansu Savetu bezbednosti da diskutuje o načinima kako da maksimizira uticaj dosadašnjih mera Saveta, kao i da pokaže svoju rešenost da odgovori na buduće provokacije novim merama - rekao je Mark Toner portparol Stejt departmenta.
Na brifingu u sredu obratiće se ministar odbrane Džejms Matis i Tilerson. Ovakvi događaji nisu presedan, ali su retko održavani baš u Beloj kući koja nema dovoljno bezbednosnih kapaciteta za takve sastanke kao što recimo postoje u Kongresu.
Zvaničnici su rekli da će se brifing održati u gledalištu zgrade Ajzenhauerove izvršne kancelarija koja može da se prilagodi za takve događaje.
Majk Enton portparol Nacionalnog saveta za bezbednosti rekao je da iako Senat ima svoje prostorije i da je "predsednik je ponudio ovo Mek Konelu kao gest dobre volje što je on i prihvatio".
- Imajte na umu da je ovo i dalje sastanak Senata, a ne Bele kuće - dodao je Enton.
Senatori nisu bili sigurni u svrhu korišćenja Bele kuće kao mesta održavanja sastanka. Spekulisalo se da je reč o simboličkom značaju kako bi Tramp pokazao koliko je ozbiljan po ovom pitanju, ali i da pokaže samopouzdanje nakon prvih 100 dana vladavine.
Stejt department u ponedeljak nije bio informisan da će Tilerson držati brifing. Šesti nuklearni test Severne Koreje očekuje se već nekoliko meseci. Neki posmatrači smatraju da bi test mogao da se desi danas s obzirom da je danas godišnjica osnivanja oružanih snaga Severne Koreje.
Kada je američka izaslanica u Ujednjenim nacijama Niki Hejli upitan šta će Amerika uraditi ukoliko Pjongjang izvrši nuklearnu probu, odgovorila je "mislim da će se tada umešati predsednik i odlučiti šta će se desiti". Hejli je još dodala da "Amerika ne traži probleme" i zamolila je "da Severna Koreja prestane da pruža povode za sukobe".
Američki nosač aviona Karl Vilson i prateća flota treba da stignu do Korejskog poluostrva nakon zajedničkih vojnih vežbi sa Japanom. Takođe u Južnoj Koreji prošle nedelje usidrila se nuklearna podmornica Mičigen, a Vašington je to tumačio kao rutinsku posetu.
Državne novine Severne Koreje prenele su da vest u kojoj piše da su njihove vojne snage spremne da potope američki nosač aviona jednim udarcem.
U međuvremenu kineski predsednik Si Đinping u razgovoru sa Trampom pozvao je na smirenost. Kina "se nada da će sve strane pokazati suzdržanost i da neće povući poteze koji će dovesti do eskalacije sukoba na poluostrvu", rekao je predsednik.
U poslednjih nekoliko dana Hejli i drugi američki zvaničnici naglasili su značaj i pomoć Kine u rešavanju problema sa Kim Džong Unom.
-R adili smo sa Kinom prvi put i puno su nam pomogli da ga (Kim Džong Una) držimo u teškoj poziciji, i mislim da je jako značajno što Kina i Amerika rade zajedno na izjavama da osude Severnu Koreju - rekla je Hejli.
- Pritisli su ga, osetio (Kim Džong Un) je to, zato i reaguje tako, mislim da je ovo novo vreme.