Трамп сазвао ХИТАН састанак: Цео Сенат иде у Белу кућу! Ово ће бити тема разговора
Цео Сенат је позван у Белу кућу у јеку тензија са Северном Корејом
Необичан корак је предузет док администрација врши притисак на Савет безбедности Уједињених нација да појача санкције и друге мере Северној Кореји због могућности нуклеарне пробе.
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ: Одржана масовна вежба артиљерије на Дан годишњице
Напетост расте: Америка упутила нуклеарну подморницу ка Северној Кореји
Цео Сенат ће ићи у Белу кућу у среду како би их виши званичници упознали са ситуацијом у Северној Кореји.
Овај необичан брифинг подвлачи хитност са којом Трампова администрација приступа претњи коју Пјонгјанг представља са развијањем нуклеарног и ракетног програма. Брифинг је праћен јучерашњим састанком и ручком који је Доналд Трамп имао са амбасадорима држава чланица УН које су у Савету безбедности. На том састанку Трамп је најавио да је Америка спремна да заустави даљи развој корејске претње.
- Статус кво је неприхватљив у Северној Кореји, Савет мора бити спреман да уведе додатне и јаче санкције на нуклеарни и балистички програм Северне Кореје - рекао је Трамп и додао - Северна Кореја је велики светски проблем, проблем који ћемо коначно морати да решимо.
У петак ће амерички државни секретар Рекс Тилерсон угостити министре спољних послова држава чланица УН које су у Савету безбедности. На том састанку Тилерсон ће затржити пуну имплементацију санкција или увођење нових и јачих како би се осујетио нуклеарни програм Северне Кореје.
- Овај састанак даће шансу Савету безбедности да дискутује о начинима како да максимизира утицај досадашњих мера Савета, као и да покаже своју решеност да одговори на будуће провокације новим мерама - рекао је Марк Тонер портпарол Стејт департмента.
На брифингу у среду обратиће се министар одбране Џејмс Матис и Тилерсон. Овакви догађаји нису преседан, али су ретко одржавани баш у Белој кући која нема довољно безбедносних капацитета за такве састанке као што рецимо постоје у Конгресу.
Званичници су рекли да ће се брифинг одржати у гледалишту зграде Ајзенхауерове извршне канцеларија која може да се прилагоди за такве догађаје.
Мајк Ентон портпарол Националног савета за безбедности рекао је да иако Сенат има своје просторије и да је "председник је понудио ово Мек Конелу као гест добре воље што је он и прихватио".
- Имајте на уму да је ово и даље састанак Сената, а не Беле куће - додао је Ентон.
Сенатори нису били сигурни у сврху коришћења Беле куће као места одржавања састанка. Спекулисало се да је реч о симболичком значају како би Трамп показао колико је озбиљан по овом питању, али и да покаже самопоуздање након првих 100 дана владавине.
Стејт департмент у понедељак није био информисан да ће Тилерсон држати брифинг. Шести нуклеарни тест Северне Кореје очекује се већ неколико месеци. Неки посматрачи сматрају да би тест могао да се деси данас с обзиром да је данас годишњица оснивања оружаних снага Северне Кореје.
Када је америчка изасланица у Уједњеним нацијама Ники Хејли упитан шта ће Америка урадити уколико Пјонгјанг изврши нуклеарну пробу, одговорила је "мислим да ће се тада умешати председник и одлучити шта ће се десити". Хејли је још додала да "Америка не тражи проблеме" и замолила је "да Северна Кореја престане да пружа поводе за сукобе".
Амерички носач авиона Карл Вилсон и пратећа флота треба да стигну до Корејског полуострва након заједничких војних вежби са Јапаном. Такође у Јужној Кореји прошле недеље усидрила се нуклеарна подморница Мичиген, а Вашингтон је то тумачио као рутинску посету.
Државне новине Северне Кореје пренеле су да вест у којој пише да су њихове војне снаге спремне да потопе амерички носач авиона једним ударцем.
У међувремену кинески председник Си Ђинпинг у разговору са Трампом позвао је на смиреност. Кина "се нада да ће све стране показати суздржаност и да неће повући потезе који ће довести до ескалације сукоба на полуострву", рекао је председник.
У последњих неколико дана Хејли и други амерички званичници нагласили су значај и помоћ Кине у решавању проблема са Ким Џонг Уном.
-Р адили смо са Кином први пут и пуно су нам помогли да га (Ким Џонг Уна) држимо у тешкој позицији, и мислим да је јако значајно што Кина и Америка раде заједно на изјавама да осуде Северну Кореју - рекла је Хејли.
- Притисли су га, осетио (Ким Џонг Ун) је то, зато и реагује тако, мислим да је ово ново време.