Ukinuli su politiku jednog deteta, ali su i dalje u problemu: Kako će se Kina izboriti sa nedaćama u kojima se našla
Kineska populacija dostići će svoj maksimum 2029. godine od 1,44 milijarde ljudi, pre nego što započne „nezadrživ“ pad, zaključak je istraživanja Kineske akademije društvenih nauka.
Akademija navodi da Kina mora da preduzme mere kako bi se izborila sa manjom radnom snagom i sve starijim stanovništvom, što bi moglo da izazove "veoma loše društvene i ekonomske posledice".
Prema poslednjim procenama Kina trenutno ima 1,41 milijardu ljudi, a ta zemlja je 2015. godine ukinula politiku jednog deteta kako bi se izborila sa rastućim problemima.
Broj radno sposobnog stanovništva trenutno stagnira, a niža stopa fertiliteta samo će produbiti problem.
Krenula ŽESTOKO U NAPAD: Ovako Kina postaje SVETSKA EKONOMSKA SILA! (VIDEO)
Do polovine veka, kineska populacija će pasti na 1,36 milijardi, što će pruzrokovati smanjenje broja radno sposobnog stanovništva za 200 miliona ljudi.
Ukoliko stopa fertiliteta ostane na niska, do 2065. godine broj stanovnika Kine mogao bi da padne i na 1,17 milijardi.
Studija takođe predviđa da će procenat takozvanog „zavisnog“ dela stanovništva - starih i dece biti povećan u narednom periodu. Uprkos tome što će odustajanje od politike jednog deteta pomoći na duži rok, kratkoročno će dovesti do povećanja tog „zavisnog“ dela stanovništva.
Kinezi ULAŽU u Srbiju, investicije 10 milijardi dolara
Pređašnja predviđanja utvrdila su da bi populacija starih u Kini mogla da poraste sa sadašnjih 240 miliona na 400 miliona do 2035. godine.