Nisu upamćeni po ratovima i podvizima: Ovo su MENTALNO BOLESNI vladari koji su ispisali stranice istorije
Neobične sudbine evropskih vladara
Život vladara u prošlosti često se smatra idiličnim. Međutim, istorijske činjenice govore suprotno. Mnogi od njih su ličili na glave negativce iz poznatih bajki i priča koji su svojom zlobom nastojali da ostvare svoje lične ambicije. Mnogi kraljevi i kraljice bili su i mentalno bolesni pojedinci koji nisu bili u stanju da ostvaruju svoje vladarske dužnosti zbog svojih duševnih bolesti. Njihova sudbina je po pravilu bila tragična, a ostali su upamćeni samo po bizarnim potezima koji su odlikovali njihovu vladavinu.
Pročitajte i:
Marija Eleonora, švedska kraljica koja je htela da ubije ćerku
Glavni cilj Marije Eleonore kao kraljice je bio isti kao i kog drugih žena tog vremena - podariti mužu muškog naslednika. Budući da to nije postigla vremenom je počela da ludi. Svom mužu, švedskom kralju Gustavu Adolfu podarila je ćerku Kristinu 1626. godine koju je odmah nakon rođenja počela da naziva monstrumom. U više navrata pokušavala je da ubije Kristinu gurnuvši je niz stepenice i bacavši je o pod. Nakon smrti Gustava Adolfa njeno psihičko stanje znatno se pogoršalo. Odbijala je da sahrani muževljevo telo, negirajući njegovu smrt. Zbog toga je spavala ispod kutuje u kojoj se nalazilo njegovo srce.
Šarl VI, francuski kralj "od stakla"
Nakon preležane teške bolesti 1392. godine Čarls VI je počeo da ludi. U napadima ludila često je napadao svoje dvorane. Između ostalog, ostao je upamćen po psihozi zbog koje je mislio da je njegovo telo napravljeno od stakla. Kada bi ga obuzeo napad ludila, znao je da sedi nepomičan i po nekoliko sati u strahu da se njegovo telo ne polomi.
Petar III, ruski car sa drvenim vojnicima
Muž carice Katarine velike ostao je upamćen kao dete u telu čoveka. Najviše je voleo da se igra sa svojim drvenim vojnicima u spavaćoj sobi. Postoji priča da je pacov ušao u carevu sobu i oglodao glave njegovim vojnicima. Petar je osudio pacova na smrt vešanjem tako što je obešen na minijaturna vešala. Zbog svoje nepopularnosti i nesposobnosti da obavlja vladarske funkcije, zbačen je sa prestola i nakon toga ubijen.
Huana, španska kraljica poznata kao "Luda"
Huana je bila ćerka Ferdinanda i Izabele poznatih po ujedinjenju i oslobađanju Španije od mavarskih, muslimanskih vlasti. Huana je bila žena Filipa I od Burgundije, cara Svetog rimskog carstva u kojeg je bila smrtno zaljubljena. Svom mužu je izrodila šestoro dece uključujući i sina Karla V koji je ostao upamćen kao najveći španski vladar. Međutim, vladarske sposobnosti su igrom sudbine zaobišle Huanu. Dobila je nadimak “Luda” zbog opčinjenosti njenim mužem. Kada je on preminuo 1506. Huana je doživela pravi šok. Balsamovala je Filipovo telo i nipošto se nije odvajala od njega. Čuvala je muževljeve posmrtne ostatke u svojoj sobi, čak je i putovala sa njima.
Karlo II, španski kralj, žrtva rodbinskih brakova
Vladajuće dinastije često su sklapale brakove među svojim pripadnicima sa ciljem da jačaju svoju moć. Brak između bliskih rođaka tada je bilo sredstvo za uvećavanje teritorije, ali to svakako nije moglo pozitivno da se odrazi na njihovo potomstvo koje je postajalo iz generacije u generaciju sve više mentalno i fizički bolesno. Primer za to je svakako Karlo II poslednji pripadnik dinastije Habzburg na čelu Španije. Rođen je sa nesrazmernom veličinom glave, mentalnim poremećajem i jezikom toliko velikim da je jedva mogao da priča. Pored svoja dva braka, nije imao dece zato što je bio impotentan. Nakon njegove smrti dinastija Habzburg nije imala naslednika u Španiji, što je dovelo do rata za Špansko nasleđe početkom XVII veka.
Slične tekstove o zanimljivoj istoriji možete pratiti OVDE.