Nova godina i teroristički napadi? Koliko je pokolj u Nemačkoj doprineo da bezbednost u Evropi narednih dana bude upitna "Rizik uvek postoji"
Napad u Magdeburgu pokrenuo je mnoga pitanja o javnoj bezbednosti kako Nemačke, tako i ostatka Evrope.
Pet osoba je ubijeno, a 200 je povređeno kada je pedesetogodišnji Saudijac Talib A. automobilom uleteo u gomilu na božićnom vašaru. Koji dan kasnije - u centru Londona, na Božić, automobil uleteo na grupu pešaka. Četiri osobe su povređena, jedna teško. Napadi nisi kvalifikovani kao terorizam, ali su otvorili pitanje bezbednosti putovanja oko novogodišnjih I božićnih praznika.
S tim u vezi, Slovenija je uvela granične kontrole sa Hrvatskom i Mađarskom 21. oktobra prošle godine zbog pogoršane bezbednosne situacije na Bliskom istoku i pojačane pretnje od terorizma. Pre nedelju dana produžila je privremenu kontrolu internih granica do 21. juna iduće godine.
-Ne mora to da bude znak da se nešto, ajde da kažem, toliko ozbiljno dešava, već više možda kao jedna vrsta prevencije koja svakako treba da bude ključ uvek kada reč o terorizmu. jer kada se teroristički akt dogodi, tada je kasno, s obzirom na dramatičnost, intenzivnost, potencijalni veliki broj žrtava, tako da svakako verujem da u tom smislu i razmišljaju nadležni organi država koje su to učinile - rekla je Aleksandra Ilić, profesorka na fakultetu bezbednosti.
Rizik od terorizma uvek postoji
Kada je reč o svim srpskim državljanima koji planiraju praznike da provedu u inostranstvu, obavezno istražiti da li u tim mestima postoji konzulat ili ambasada naše zemlje i pripremiti kontakt telefone za slučaj da dođe do nepredviđenih situacija, savetuju u Juti.
-Ako već putujemo i boravimo na tim destinacijama, onda treba izbegavati neka velika javna okupljanja ako preti, a uvek može biti neki teroristički akt kao što se desi u Nemačkoj, ili bar onako ozbiljno povesti računa o tome gde se krećemo, na koji način, da budemo bezbedni, da ne ostanemo bez dokumenata. Znamo da u tim velikim gužvama ima i mnogo krađa, pa možemo da ostanemo bez ličnih dokumenata što onda pravi ozbiljan problem za povratak u Srbiju", izjavio jeAleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija.
Pitanje bezbednosti kompleksna je stvar i teško je dati odgovor na pitanje da li je bezbedno putovati. Oko jednog su bezbednjaci sigurni – rizici od terorizma uvek postoje, naročito uoči novogodišnjih praznika i velikih javnih skupova.
-To je sve taktika. Teroristička organizacija ima i svoju taktiku o kojoj se odnosi na komunikaciju u medijskom i u javnom prostoru. Slanje poruka, izazivanje straha, širenje straha i to je nešto što je teško uhvatiti, ali kažem, nadležni organi, verujem, svih država vode računa o tome i preduzimaju odgovarajuće aktivnosti - kaže Aleksandra Ilić.
Pored Slovenije i Italije, kontrole na unutrašnjim granicama unutar Šengen zone vrše, između ostalih, i Austrija, Nemačka, Danska, Francuska, Norveška i Švedska.
Izvor: Srbija Danas/Blic