Нова година и терористички напади? Колико је покољ у Немачкој допринео да безбедност у Европи наредних дана буде упитна "Ризик увек постоји"
Напад у Магдебургу покренуо је многа питања о јавној безбедности како Немачке, тако и остатка Европе.
Пет особа је убијено, а 200 је повређено када је педесетогодишњи Саудијац Талиб А. аутомобилом улетео у гомилу на божићном вашару. Који дан касније - у центру Лондона, на Божић, аутомобил улетео на групу пешака. Четири особе су повређена, једна тешко. Напади ниси квалификовани као тероризам, али су отворили питање безбедности путовања око новогодишњих И божићних празника.
С тим у вези, Словенија је увела граничне контроле са Хрватском и Мађарском 21. октобра прошле године због погоршане безбедносне ситуације на Блиском истоку и појачане претње од тероризма. Пре недељу дана продужила је привремену контролу интерних граница до 21. јуна идуће године.
-Не мора то да буде знак да се нешто, ајде да кажем, толико озбиљно дешава, већ више можда као једна врста превенције која свакако треба да буде кључ увек када реч о тероризму. јер када се терористички акт догоди, тада је касно, с обзиром на драматичност, интензивност, потенцијални велики број жртава, тако да свакако верујем да у том смислу и размишљају надлежни органи држава које су то учиниле - рекла је Александра Илић, професорка на факултету безбедности.
Ризик од тероризма увек постоји
Када је реч о свим српским држављанима који планирају празнике да проведу у иностранству, обавезно истражити да ли у тим местима постоји конзулат или амбасада наше земље и припремити контакт телефоне за случај да дође до непредвиђених ситуација, саветују у Јути.
-Ако већ путујемо и боравимо на тим дестинацијама, онда треба избегавати нека велика јавна окупљања ако прети, а увек може бити неки терористички акт као што се деси у Немачкој, или бар онако озбиљно повести рачуна о томе где се крећемо, на који начин, да будемо безбедни, да не останемо без докумената. Знамо да у тим великим гужвама има и много крађа, па можемо да останемо без личних докумената што онда прави озбиљан проблем за повратак у Србију", изјавио јеАлександар Сеничић из Националне асоцијације туристичких агенција.
Питање безбедности комплексна је ствар и тешко је дати одговор на питање да ли је безбедно путовати. Око једног су безбедњаци сигурни – ризици од тероризма увек постоје, нарочито уочи новогодишњих празника и великих јавних скупова.
-То је све тактика. Терористичка организација има и своју тактику о којој се односи на комуникацију у медијском и у јавном простору. Слање порука, изазивање страха, ширење страха и то је нешто што је тешко ухватити, али кажем, надлежни органи, верујем, свих држава воде рачуна о томе и предузимају одговарајуће активности - каже Александра Илић.
Поред Словеније и Италије, контроле на унутрашњим границама унутар Шенген зоне врше, између осталих, и Аустрија, Немачка, Данска, Француска, Норвешка и Шведска.
Извор: Србија Данас/Блиц