Nova "istraga poturica": Ministar čisti crnogorsku vojsku od Srba?
Vojne jedinice su pretvorili u partijske ćelije DPS-a?
Ministar odbrane Predrag Bošković na udaru je kritika nakon odluke da, bez jasnih kriterijuma, otpusti ili penzioniše 22 oficira i podoficira, a neki poput generala Blagoja Grahovca ocenjuju čak da ministar sprovodi nacionalnu, ali i partijsku diskriminaciju u vojsci.
Grahovac otvoreno tvrdi da ministar Bošković tera Srbe iz Vojske Crne Gore.
Danas slavimo Prohora Pčinjskog: Potrebno je samo da izgovorite MOLITVU i desiće se ČUDO
- Vojne jedinice su pretvorili u partijske ćelije DPS-a, a uvidom u nacionalnu strukturu otpuštenih vojnika može se vidjeti kakvu etničku diskriminaciju ministar sprovodi. Ministru su zakonom dali nadležnost da otpušta vojnike pod tobože povoljnim uslovima, a da oni nisu uređeni drugim zakonima koji regulišu prava iz penzijske i socijalne oblasti. Siguran sam da ćemo uskoro biti svedoci otpusta vojnika po ovom osnovu i to onih za koje DPS procenjuje da ili nisu njihovi glasači ili da su srpske nacionalnosti - kazao je Grahovac.
Kontroverze po tom pitanju izazvale su i nedavne izjave ministra Boškovića da je odluka o otpuštanjima vojnika donesena u kooperaciji sa Vojno-obaveštajnim odeljenjem Vojske Crne Gore, nakon čega je Direktorat za ljudske resurse saopštio da otpušteni vojnici "ne zaslužuju da budu deo odbrambenog sistema Crne Gore".
S tim u vezi, za mnoge je sporno djelovanje Vojno-obaveštajnog odeljenja koje se u ovom slučaju prevashodno "bavilo" sopstvenom vojskom, a ne potencijalnim spoljnim pretnjama.
Čitava situacija dovela je do povišenog stepena nepoverenja u redovima Vojske Crne Gore, o čemu svedoči i aktuelni sukob između ministra odbrane i Sindikata Vojske. Ključni povod za sukob bilo je letošnje izglasavanje novog Zakona o vojsci, koji ministru odbrane daje nadležnosti za koje se mnogi slažu da su bez presedana.
Ko će čuvati nebo iznad CG? Podgorica potpisuje tehnički sporazum sa NATO
Tako je na primer novim zakonom u Članu 38. propisano da je ministar taj koji donosi odluku o upotrebi Vojske Crne Gore, dok je predsedniku države faktički oduzeto ustavno pravo da njome upravlja i komanduje, što je takođe slučaj bez presedana.
Predsednik Sindikata Vojske, potpukovnik Nenad Čobeljić kaže da je Sindikat Vojske bio prvi koji je ukazao na sve tekuće probleme povodom novog zakona, zbog čega je, tvrdi on, ministar Bošković sa njima i prekinuo socijalni dijalog.
- Ja sam to ukazao dokumentovano i skupštinskim odborima i predsjedniku države, kroz amandmane i kroz ukazivanje na probleme koje nosi taj zakon. Zakon je prilagođen tako da je praktično sada ministar odbrane vrhovni komandant koji može da koristi Vojsku kako on hoće, bez ograničenja, i ima mogućnost da sklanja ljude sa dužnosti bez ikakvog objašnjenja - kaže Čobeljić.
Prema viđenju potpukovnika Čobeljića, glavni problem nije samo taj što je otpuštanjem vojnika "ministar prekršio zakon i napravio krivično delo", već je u ovom slučaju mnogo veći problem što državni organi ignorišu ministrovu namjeru da se obračuna sa sindikatom koji ima kritički stav.
Naš sagovornik takođe tvrdi da brojna otpuštanja i nasilno penzionisanje pripadnika Vojske Crne Gore samo pokazuju da "ministar odbrane hoće da se reši svih onih koji kritikuju rad Ministarstva“.