Ko će čuvati nebo iznad CG? Podgorica potpisuje tehnički sporazum sa NATO
Još uvek se ne zna koji će tačno avioni čuvati crnogorsko nebo
Ministar odbrane Crne Gore Predrag Bošković saopštio je da će vazdušni prostor Crne Gore kontrolisati članice NATO, i to Grčka i Italija.
Srbi poslednji branioci evropske civilizacije pred islamistima: Više niko nije bezbedan
Uhapšen osumnjičeni (39) za ubistvo profesorke u penziji (78): Sve vreme je BEŽAO pred policijom!
Potvrdio je da je u toku postupak potpisivanja tehničkih sporazuma, koji Podgoricu neće ništa koštati.
- Grčka i Italija će raditi "er polising" za Crnu Goru, kao što su 2009. godine radile za Albaniju, kada je ušla u Alijansu - kazao je Bošković.
U Ministarstvu odbrane još ne mogu sa sigurnošću da saopšte koji će avioni biti angažovani za čuvanje crnogorskog neba.
- Najverovatnije je da će to biti "migovi". Naše je da helikopterima zaštitimo nebo na nižim visinima - objasnio je crnogorski ministar odbrane.
Praktično NATO će obezbeđivati vazdušni prostor iznad tri hiljade metara, a sve ispod je obaveza Crne Gore.
Strahinja Bulajić, funkcioner Demokratskog fronta, u izjavi kaže da je ovim činom Crnu Goru aneksirao NATO uz saglasnost aktuelne vlasti, a mimo volje većine naroda.
- Ova zemlja ostala je bez funkcionalne suverenosti. Prosečan građanin to vidi i oseća u segmentu Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore. Podsećam da su nekadašnji PVO sistemi "Strela" za naše uslove bili veoma prihvatljivi, ali su na različite načine nestajali iz Crne Gore - uništavanjem, švercovanjem, preprodajom, i to za velike iznose. Pomenuti helikopteri sasvim sigurno ne predstavljaju adekvatnu zaštitu ni po broju, a ni po tehnološkoj savremenosti. Ali građani Crne Gore nisu dobili odgovor na suštinsko pitanje - od koga je to Crna Gora ugrožena, od koga joj preti tolika opasnost - pita se Strahinja Bulajić.
Crnogorska vojska raspolaže prilično skromnim vazdušnim naoružanjem - četiri školsko-borbena aviona G-4 "super galeb", koji su ponuđeni za prodaju, kao i tri školska aviona UTVA 75, koji se takođe prodaju.
Pored njih, Crnogorci poseduju 13 helikoptera (jedan izviđački, pet protivoklopnih i sedam opštih), jedan transportni helikopter "Mi-8", koji je van upotrebe, dok se čeka kupovina dva nova srednja transportna helikoptera. U planu je kupovina novih helikoptera, najverovatnije četiri jurišno-transportna "Mi-171Š", kao i toliko "Ka-32" helikoptera za vatrogasnu službu.
Zemljotres pogodio Crnu Goru: Tresli se Bar i Ulcinj
Ministar odbrane Bošković ponovio je da Crna Gora ima obavezu da pola godine od pristupanja NATO usvoji sporazume koji daju poseban status pripadnicima vojne alijanse na njenoj teritoriji. Članstvo zvaničnu Podgoricu godišnje košta 475.000 evra, što je, kako smatra Bošković, jedina obaveza koju Crna Gora ima prema NATO.
Aerodrom
Crnogorci poslednjih godina često gledaju u nebo čekajući da neka od moćnih NATO letelica aterira na neki od ovdašnjih aerodroma. Nikšićani naročito, jer je tamošnja lokalna vlast uz pomoć države izdvojila milione evra za rekonstrukciju aerodroma na Kapinom Polju, a uz kilometarske piste podignut je i toranj uz prateće sadržaje po međunarodnim standardima.