Ко ће чувати небо изнад ЦГ? Подгорица потписује технички споразум са НАТО
Још увек се не зна који ће тачно авиони чувати црногорско небо
Министар одбране Црне Горе Предраг Бошковић саопштио је да ће ваздушни простор Црне Горе контролисати чланице НАТО, и то Грчка и Италија.
Срби последњи браниоци европске цивилизације пред исламистима: Више нико није безбедан
Ухапшен осумњичени (39) за убиство професорке у пензији (78): Све време је БЕЖАО пред полицијом!
Потврдио је да је у току поступак потписивања техничких споразума, који Подгорицу неће ништа коштати.
- Грчка и Италија ће радити "ер полисинг" за Црну Гору, као што су 2009. године радиле за Албанију, када је ушла у Алијансу - казао је Бошковић.
У Министарству одбране још не могу са сигурношћу да саопште који ће авиони бити ангажовани за чување црногорског неба.
- Највероватније је да ће то бити "мигови". Наше је да хеликоптерима заштитимо небо на нижим висинима - објаснио је црногорски министар одбране.
Практично НАТО ће обезбеђивати ваздушни простор изнад три хиљаде метара, а све испод је обавеза Црне Горе.
Страхиња Булајић, функционер Демократског фронта, у изјави каже да је овим чином Црну Гору анексирао НАТО уз сагласност актуелне власти, а мимо воље већине народа.
- Ова земља остала је без функционалне суверености. Просечан грађанин то види и осећа у сегменту Министарства одбране и Војске Црне Горе. Подсећам да су некадашњи ПВО системи "Стрела" за наше услове били веома прихватљиви, али су на различите начине нестајали из Црне Горе - уништавањем, шверцовањем, препродајом, и то за велике износе. Поменути хеликоптери сасвим сигурно не представљају адекватну заштиту ни по броју, а ни по технолошкој савремености. Али грађани Црне Горе нису добили одговор на суштинско питање - од кога је то Црна Гора угрожена, од кога јој прети толика опасност - пита се Страхиња Булајић.
Црногорска војска располаже прилично скромним ваздушним наоружањем - четири школско-борбена авиона Г-4 "супер галеб", који су понуђени за продају, као и три школска авиона УТВА 75, који се такође продају.
Поред њих, Црногорци поседују 13 хеликоптера (један извиђачки, пет противоклопних и седам општих), један транспортни хеликоптер "Ми-8", који је ван употребе, док се чека куповина два нова средња транспортна хеликоптера. У плану је куповина нових хеликоптера, највероватније четири јуришно-транспортна "Ми-171Ш", као и толико "Ка-32" хеликоптера за ватрогасну службу.
Земљотрес погодио Црну Гору: Тресли се Бар и Улцињ
Министар одбране Бошковић поновио је да Црна Гора има обавезу да пола године од приступања НАТО усвоји споразуме који дају посебан статус припадницима војне алијансе на њеној територији. Чланство званичну Подгорицу годишње кошта 475.000 евра, што је, како сматра Бошковић, једина обавеза коју Црна Гора има према НАТО.
Аеродром
Црногорци последњих година често гледају у небо чекајући да нека од моћних НАТО летелица атерира на неки од овдашњих аеродрома. Никшићани нарочито, јер је тамошња локална власт уз помоћ државе издвојила милионе евра за реконструкцију аеродрома на Капином Пољу, а уз километарске писте подигнут је и торањ уз пратеће садржаје по међународним стандардима.