Novi RAT na pomolu: Haos u Jermeniji, Azerbejdžan sprema vojsku za napad?!
Turska na strani Azerbejdžana, Rusija uzdržana
Dana 23. aprila, premijer Jermenije Serž Sargsijan podneo je ostavku nakon serije velikih opozicionih protesta u glavnom gradu Jerevanu. Istog dana policija je oslobodila lidera opozicije Nikolu Pašinijana, koji je bio pritvoren 22. aprila.
Pročitajte i:
Protesti u Jermeniji započeli su 13. aprila, vladajuća Republikanska stranka je nominovala bivšeg predsednika Serža Sargsijana za mesto premijera. Do 22. aprila policija je uhapsila tri lidera opozicije, uključujući Nikolu Pašinijana, i skoro 200 demonstranata u Jerevanu, koji su tražili usvajanje kursa evro-integracija. Do 24. aprila policija je pustila skoro sve pritvorene ljude.
Desetine hiljada demonstranata na ulicama Jerevana: Žestoki sukobi sa policijom, ima povređenih
Trenutna politička kriza pokazuje polarizaciju jermenskog društva. Tokom poslednjih decenija, Sargsijanova vlada važila je za saveznika Rusije. Jerevan je formalno podržavao Moskvu, ali u isto vreme pokušavao je da zadrži dobre odnose sa EU i SAD.
Opozicija zemlje ima još jednu viziju. Ona se zalaže da brani nacionalnu slobodu od navodnih spoljnih pretnji, što bi moglo ugroziti interese Jermenije. U okviru ovog koncepta, Jermenija mora da ograniči odnose sa Rusijom i razvije kurs evropskih integracija.
Haos na ulicama glavnog grada Jermenije: Sveštenici RAZDVAJAJU policiju i demonstrante! (FOTO/VIDEO)
Predstavnici opozicije kažu da će partnerstvo sa EU i SAD doprineti uravnoteženom ekonomskom učinku Jermenije. Istovremeno, optužuju Rusiju "da ograničava prava i slobode u svojoj sferi uticaja".
Politička nestabilnost povećava rizike sa kojima se suočava Jermenija na međunarodnoj sceni, uključujući i rizik od vojne eskalacije u spornom regionu Nagorno-Karabah.
Veliki protesti u Jermeniji: Traži se ostavka novog premijera (FOTO)
Azerbejdžan, dugogodišnji jermenski rival, može da iskoristi trenutnu situaciju u novom pokušaju zauzimanja regiona Nagorno-Karabah, koji on smatra svojom teritorijom. Ovakva situacija je primećena 2008. godine kada je (8. marta 2018. godine) u Jermeniji poginulo 8 ljudi, a više od 250 je povređeno, što je dovelo do vojne eskalacije u Nagorno-Karabahu.
Četvrtog marta 2008. godine izbili su surovi sukobi između Jermena i azerbejdžanskih snaga na liniji za kontakt koji je izazvao žrtve na obe strane.
Putin digao na noge ODKB: Ove zemlje će podržati Rusiju u odbrani Sirije
Turska, moćni saveznik Azerbejdžana, verovatno će pružiti političku, medijsku i drugu pomoć azerbejdžanskoj strani u slučaju eskalacija. Zauzvrat, Rusija, koja je trenutno ključni jermenski saveznik na južnom Kavkazu, čini se da zadržava neutralan stav.
Dvadesettrećeg aprila, portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov rekao je da je politički sukob u Jermeniji "isključivo unutrašnja stvar" i da bi ruska akcija bila "apsolutno neprikladna".
NEĆE DA SEDE SKRŠTENIH RUKU - Rusija sazvala hitan sastanak ODKB-a zbog situacije u Siriji (FOTO)
Interesantno je napomenuti da su istog dana javili mediji da je Azerbejdžan koncentrisao vojsku i vojnu opremu duž kontaktne linije sa samoproklamovanom Republikom Nagorno-Karabah, koja je "de facto" pod kontrolom Jermenije.