Нови РАТ на помолу: Хаос у Јерменији, Азербејџан спрема војску за напад?!
Турска на страни Азербејџана, Русија уздржана
Дана 23. априла, премијер Јерменије Серж Саргсијан поднео је оставку након серије великих опозиционих протеста у главном граду Јеревану. Истог дана полиција је ослободила лидера опозиције Николу Пашинијана, који је био притворен 22. априла.
Прочитајте и:
Протести у Јерменији започели су 13. априла, владајућа Републиканска странка је номиновала бившег председника Сержа Саргсијана за место премијера. До 22. априла полиција је ухапсила три лидера опозиције, укључујући Николу Пашинијана, и скоро 200 демонстраната у Јеревану, који су тражили усвајање курса евро-интеграција. До 24. априла полиција је пустила скоро све притворене људе.
Десетине хиљада демонстраната на улицама Јеревана: Жестоки сукоби са полицијом, има повређених
Тренутна политичка криза показује поларизацију јерменског друштва. Током последњих деценија, Саргсијанова влада важила је за савезника Русије. Јереван је формално подржавао Москву, али у исто време покушавао је да задржи добре односе са ЕУ и САД.
Опозиција земље има још једну визију. Она се залаже да брани националну слободу од наводних спољних претњи, што би могло угрозити интересе Јерменије. У оквиру овог концепта, Јерменија мора да ограничи односе са Русијом и развије курс европских интеграција.
Хаос на улицама главног града Јерменије: Свештеници РАЗДВАЈАЈУ полицију и демонстранте! (ФОТО/ВИДЕО)
Представници опозиције кажу да ће партнерство са ЕУ и САД допринети уравнотеженом економском учинку Јерменије. Истовремено, оптужују Русију "да ограничава права и слободе у својој сфери утицаја".
Политичка нестабилност повећава ризике са којима се суочава Јерменија на међународној сцени, укључујући и ризик од војне ескалације у спорном региону Нагорно-Карабах.
Велики протести у Јерменији: Тражи се оставка новог премијера (ФОТО)
Азербејџан, дугогодишњи јерменски ривал, може да искористи тренутну ситуацију у новом покушају заузимања региона Нагорно-Карабах, који он сматра својом територијом. Оваква ситуација је примећена 2008. године када је (8. марта 2018. године) у Јерменији погинуло 8 људи, а више од 250 је повређено, што је довело до војне ескалације у Нагорно-Карабаху.
Четвртог марта 2008. године избили су сурови сукоби између Јермена и азербејџанских снага на линији за контакт који је изазвао жртве на обе стране.
Путин дигао на ноге ОДКБ: Ове земље ће подржати Русију у одбрани Сирије
Турска, моћни савезник Азербејџана, вероватно ће пружити политичку, медијску и другу помоћ азербејџанској страни у случају ескалација. Заузврат, Русија, која је тренутно кључни јерменски савезник на јужном Кавказу, чини се да задржава неутралан став.
Dvadesettrećeg априла, портпарол руског председника Дмитриј Песков рекао је да је политички сукоб у Јерменији "искључиво унутрашња ствар" и да би руска акција била "апсолутно неприкладна".
НЕЋЕ ДА СЕДЕ СКРШТЕНИХ РУКУ - Русија сазвала хитан састанак ОДКБ-а због ситуације у Сирији (ФОТО)
Интересантно је напоменути да су истог дана јавили медији да је Азербејџан концентрисао војску и војну опрему дуж контактне линије са самопрокламованом Републиком Нагорно-Карабах, која је "де фацто" под контролом Јерменије.