NOVI SOJ KORONE SMRTONOSNIJI? Nova studija donosi ŠOKANTNE podatke
Proizvođači Fajzerove vakcine su ipak optimistični i veruju da njihova vakcina deluje i protiv novog soja korone
Mutirani soj koronavirusa, koji se širi Britanijom, prosečno je 56 posto zarazniji od izvornog soja, upozorili su u studiji naučnici pozivajući na brže vakcinisanje kako bi se sprečilo da umre još više ljudi.
SNAJPERISTA KOJI JE REŠIO BITKU ZA STALJINGRAD: Čobanin sa Urala sam pobio pola nacističkog bataljona (VIDEO/FOTO)
U JEDNOJ DRŽAVI SVI OBOLELI OD NOVOG SOJA KORONE: Zdravstveni sistem preopterećen do pucanja
DA LI SU VAKCINE HALAL? Muslimanska i jevrejska verska zajednica traže POSEBNA cepiva
Nova varijanta koronavirusa koja se na jugoistoku Engleske pojavila u novembru i brzo se širi verovatno će povećati broj hospitalizacija i broj umrlih od covid-19 u sledećoj godini, stoji u naučnom radu koji je objavljen u sredu.
Naučnici Centra za matematičke modele zaraznih bolesti Londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, analizirajući epidemiju na jugoistoku i istoku Engleske te u Londonu, zaključili su kako još nije jasno da li je mutirani soj smrtonosniji od prethodnika.
- Bez obzira na to povećana brzina širenja verovatno će da vodi do velikog porasta broja novozaraženih i procena je da će hospitalizacije zbog covida-19 i broj umrlih dostići veći nivo u 2021. u odnosu na 2020., čak i ako se regionalne mere ograničenja, uvedene 19. decembra, zadrže - napisali su.
Autori upozoravaju da je malo verovatno da će nacionalne mere zatvaranja, uvedene u Engleskoj u novembru, sprečiti porast broja zaraženih "ako se ne zatvore i osnovne i srednje škole te univerziteti".
Svako ublažavanje mera verovatno bi odmah rezultiralo velikim širenjem virusa.
To znači da bi možda bilo neophodno da se ubrza vakcinisanje u kako bi se postigao "uočljiv efekat u potiskivanju opterećenja koje je rezultat bolesti".
Objavljujući strože mere za božićne praznike britanski premijer Boris Džonson rekao je u prošlu subotu da je novi soj virusa "i do 70 posto zarazniji od izvorne verzije bolesti".
Otkriće novog soja izazvalo je uzbunu širom sveta u trenutku dok sve više zemalja započinje programe vakcinisanja kako bi obuzdale pandemiju koja je odnela više od 1,7 milioa života nakon što se pre godinu dana pojavila u Kini.
Mnoge su zemlje brzo uvele zabranu ulaska putnika iz Britanije, ali vlade nekih evropskih zemalja od tada su počele ublažavati ta ograničenja.
Osnivač nemačke firme BioNTek, koja je napravila vakcinu Fajzer-BioNTek , rekao je kako je "vrlo verovatno da će ta vakcina biti delotvorna protiv mutiranog soja otkrivenog u Britaniji, a da se može i prilagoditi tom soju u roku od šest nedelja".