NOVI INCIDENT, PEKING PRIKUPLJA PODATKE ZA RAT: Podvodna jedrilica uhvaćena u strateškim vodama (FOTO)
Otkriven u blizini strateškog prolaza ka Indijskom okeanu
Indonežanski ribari pronašli su podvodni dron 20. decembra, javili su lokalni mediji. Analizirajući fotografije drona, "Naval News" zaključuje da je bespilotno plovilo usko povezano sa kineskom porodicom "Sea Ving".
PUTIN NAJAVIO MASOVNU PROIZVODNJU NOVIH AVIONA: Posebno ponosan na jedan projekat (FOTO/VIDEO)
DESET OKRIĆA U 2020. KOJA SU PROMENILA SVET: Tajne dinosaurusa, svemira i jedna vakcina - nije u pitanju korona
JEDNA STVAR JE VEOMA SUMNJIVA! FBI otkrio frapantne podatke o eksploziji koja je pola Bejruta sravnila sa zemljom!
Dron je otkriven u blizini ostrva Selajar u Južnim Sulavima, daleko od susednih voda Kine. Lokacija je blizu dve potencijalne rute između Južnokineskog mora i Indijskog okeana, navodi "Naval News".
Ove rute, moreuz Sunda i moreuz Lombok, "mogu biti važne u ratu", a "obaveštajni podaci koje je prikupio dron mogu biti dragoceni kineskoj mornarici ako njihove podmornice nameravaju da koriste ove moreuze", navodi se u izveštaju.
Otkriveni objekat je vrsta drona poznata kao jedrilica. Oni su bez pogona i koriste nešto što se naziva pogon na promenljivo potiskivanje. To uključuje naduvavanje i ispumpavanje uređaja nalik balonu napunjenog uljem pod pritiskom.
To dovodi do toga da potonu pre nego što se ponovo podignu na površinu. Dok to čine, putuju dalje, potpomognuti "krilima", prikupljajući podatke o okeanskom okruženju.
Plakat za bezbednost i odbranu iz Indonezije "Jatosint" je brzo objavio pronalazak na Tviteru i uspostavio vezu sa jedrilicom "Sea Ving" kineske proizvodnje.
Dron prikuplja podatke kao što su temperatura, zamućenost, slanost, nivoi hlorofila i kiseonika. Iako ovi podaci mogu zvučati bezazleno i često se koriste za naučna istraživanja, brodskim planerima mogu biti i izuzetno dragoceni. Posebno podržavaju operacije podmornica.
Što bolje mornarica poznaje vode, to je spremnija da bolje sakrije svoje podmornice.
SAD, Francuska i druge zemlje prave i upravljaju sličnim jedrilicama. Međutim, prisutne su ključne karakteristike kineskog tipa, koje se ne mogu naći na drugim sličnim podvodnim dronovima. Konus nosa ima tri kružna senzorska prozora, a središnji je veći od dva spoljna. Krila imaju sklopivi mehanizam, a antena se pruža direktno izvan središta repnog konusa. Vertikalni stabilizator, poput repnog peraja, vidi se odozdo.
Poznato je da su jedrilice "Sea Ving" lansirali kineski specijalni brodovi za istraživanje. U decembru 2019. istraživački brod "Xiangyanghong 06" lansirao je oko 12 dronova u istočni Indijski okean. Može biti da je upravo pronađeni dron jedan od njih, ali čini se malo verovatnim s obzirom na okeanske struje.
Indonežanski ribari pronašli su još jednu jedrilicu "Sea Ving" u martu 2019. To je bilo na ostrvima Riau, mnogo bliže Južnokineskom moru. Ta varijanta "Sea Vinga" bila je drugačija, ali karakteristike su bile slične.
Međutim, ovo je dovoljno da se sugeriše da su bili raspoređeni u različito vreme i verovatno na različitim mestima. Pored toga, senzori nalik na kameru očigledno su još uvek radili kada je pronađen.
Gde je jedrilica prvobitno bila raspoređena i šta je radila, ostaje nejasno. Ali ovi dronovi mogu pružiti dragocene vojne obaveštajne podatke.
Kina je prethodno protestovala kada je pronašla sličnu jedrilicu američke mornarice u međunarodnim vodama u blizini svoje obale.
Dana 15. decembra 2016. godine, kineski brod je izvukao američku jedrilicu LBS-G (Littoral Battlespace Sensing-Glider) iz Južnokineskog mora. Jedrilica je bila u procesu oporavka od strane USNS Bovditcha. Dron je vraćen tek nakon što je incident eskalirao.
Ovaj konkretni incident verovatno neće eskalirati na sličan način, ali skreće pažnju na sve jače pomorske aktivnosti Kine u Južnokineskom moru i blizu glavnih pomorskih puteva.
Ove jedrilice mogu poslužiti kao dokaz da Kina analizira potencijalne podvodne rute između Indijskog okeana i voda Indonezije.