"OBJAVITE ISTINU O KENEDIJEVIMA" Moskva prozvala Vašington zbog licemerja i optužila da krije ružne činjenice iz istorije
Zaharova je primetila da istorija američke politike sadrži mnoge ružne činjenice koje američke vlasti namerno prećutkuju.
Ako SAD žele da se smatraju autoritetom za demokratiju i ljudska prava, trebalo bi da budu čiste o ubistvima predsednika Džona F. Kenedija i njegovog brata, rekla je u sredu portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, Marija Zaharova.
BRITANCI STRAHUJU OD LUKAŠENKA! Iz očaja uvedene nove sankcije Belorusiji
OSLOBOĐENA JE! "Zahvaljujući dobroj volji Lukašenka, sada se vraća kući"
Tokom redovnog dnevnog brifinga, Zaharova je upitana o izjavi američkog državnog sekretara, Entoni Blinkena, koji je rekao da Vašington namerava da zagovara ljudska prava i osnovne slobode u Kini i širom sveta.
- Sam Vašington odavno nije dostigao standarde demokratije koje svuda javno proglašava - odgovorila je Zaharova, dodajući da SAD promovišu "patetičnu, licemernu retoriku" u inostranstvu da bi sakrile svoje neokolonijalne ambicije i geopolitičke interese.
Zaharova je primetila da istorija američke politike sadrži mnoge ružne činjenice koje američke vlasti namerno prećutkuju i kao primer je navela porodicu Kenedi i nedavnu godišnjicu ubistva senatora Roberta F. Kenedija u Los Anđelesu u junu 1968. tokom predsedničkih predizbora na kojima je on bio favorit.
- Ubistvo Roberta F. Kenedija usledilo je dva meseca nakon ubistva lidera građanskih prava Martina Lutera Kinga i skoro pet godina nakon ubistva Džona F. Kenedija, 35. predsednika SAD, u novembru 1963. godine. Predlažem gospodinu Blinkenu da skupi hrabrost i objavi sve materijale u vezi sa političkim ubistvima američkih predsednika, posebno Džona F. Kenedija, i kaže svom narodu istinu o tome šta se dogodilo u Dalasu i kasnije u Los Anđelesu, na konvenciji Demokratske stranke - rekla je ona.
Zaharova je dodala da tek kada zatvore slučaj ovih političkih ubistava, SAD mogu pokušati da isprave druge zemlje.
- Dok su takvi stravični zločini ostali nerazjašnjeni, a ubice nisu pronađene i osuđene, da sam američki lider, ne bih otvarao usta o drugim zemljama i svakako prestao da držim lekcije svima ostalima kako da žive - izjavila je Zaharova.
Sin Roberta F. Kenedija i nećak Džona F. Kenedija, Robert Frensis Kenedi Junior pokrenuo je svoj primarni izazov predsedniku Džozefu Bajdenu u aprilu. U intervjuu prošlog meseca, on je rekao da postoje "neuverljivi dokazi da je CIA umešana" u ubistvo njegovog strica, i "veoma ubedljivi, ali posredni" dokazi da je špijunska agencija takođe povezana sa ubistvom njegovog oca.
Zvanični nalazi američke vlade, poznati kao Izveštaj Vorenove komisije, kažu da je veteran američkih marinaca Li Harvi Osvald delovao sam i pucao u predsednika dok je njegova povorka vozila prolazila kroz Dalas, 22. novembra 1963. Pre nego što mu je suđeno, Osvalda je ubio vlasnik noćnog kluba, Džek Rubi, u sedištu policije u Dalasu. Vorenova komisija je odlučila da je Rubi delovao sam, impulsivno i iz tuge.
Rubi je umro u zatvoru 1967. Kasnije te godine, CIA je izdala direktivu o tome kako da diskredituje "teoretičare zavere" koji su sumnjali u zvanične nalaze Vorenove komisije, preneo je RT.