"ОБЈАВИТЕ ИСТИНУ О КЕНЕДИЈЕВИМА" Москва прозвала Вашингтон због лицемерја и оптужила да крије ружне чињенице из историје
Захарова је приметила да историја америчке политике садржи многе ружне чињенице које америчке власти намерно прећуткују.
Ако САД желе да се сматрају ауторитетом за демократију и људска права, требало би да буду чисте о убиствима председника Џона Ф. Кенедија и његовог брата, рекла је у среду портпаролка руског Министарства спољних послова, Марија Захарова.
БРИТАНЦИ СТРАХУЈУ ОД ЛУКАШЕНКА! Из очаја уведене нове санкције Белорусији
ОСЛОБОЂЕНА ЈЕ! "Захваљујући доброј вољи Лукашенка, сада се враћа кући"
Током редовног дневног брифинга, Захарова је упитана о изјави америчког државног секретара, Ентони Блинкена, који је рекао да Вашингтон намерава да заговара људска права и основне слободе у Кини и широм света.
- Сам Вашингтон одавно није достигао стандарде демократије које свуда јавно проглашава - одговорила је Захарова, додајући да САД промовишу "патетичну, лицемерну реторику" у иностранству да би сакриле своје неоколонијалне амбиције и геополитичке интересе.
Захарова је приметила да историја америчке политике садржи многе ружне чињенице које америчке власти намерно прећуткују и као пример је навела породицу Кенеди и недавну годишњицу убиства сенатора Роберта Ф. Кенедија у Лос Анђелесу у јуну 1968. током председничких предизбора на којима је он био фаворит.
- Убиство Роберта Ф. Кенедија уследило је два месеца након убиства лидера грађанских права Мартина Лутера Кинга и скоро пет година након убиства Џона Ф. Кенедија, 35. председника САД, у новембру 1963. године. Предлажем господину Блинкену да скупи храброст и објави све материјале у вези са политичким убиствима америчких председника, посебно Џона Ф. Кенедија, и каже свом народу истину о томе шта се догодило у Даласу и касније у Лос Анђелесу, на конвенцији Демократске странке - рекла је она.
Захарова је додала да тек када затворе случај ових политичких убистава, САД могу покушати да исправе друге земље.
- Док су такви стравични злочини остали неразјашњени, а убице нису пронађене и осуђене, да сам амерички лидер, не бих отварао уста о другим земљама и свакако престао да држим лекције свима осталима како да живе - изјавила је Захарова.
Син Роберта Ф. Кенедија и нећак Џона Ф. Кенедија, Роберт Френсис Кенеди Јуниор покренуо је свој примарни изазов председнику Џозефу Бајдену у априлу. У интервјуу прошлог месеца, он је рекао да постоје "неуверљиви докази да је ЦИА умешана" у убиство његовог стрица, и "веома убедљиви, али посредни" докази да је шпијунска агенција такође повезана са убиством његовог оца.
Званични налази америчке владе, познати као Извештај Воренове комисије, кажу да је ветеран америчких маринаца Ли Харви Освалд деловао сам и пуцао у председника док је његова поворка возила пролазила кроз Далас, 22. новембра 1963. Пре него што му је суђено, Освалда је убио власник ноћног клуба, Џек Руби, у седишту полиције у Даласу. Воренова комисија је одлучила да је Руби деловао сам, импулсивно и из туге.
Руби је умро у затвору 1967. Касније те године, ЦИА је издала директиву о томе како да дискредитује "теоретичаре завере" који су сумњали у званичне налазе Воренове комисије, пренео је РТ.