Objavljeni fascinantni snimci: Nasina sonda postavlja nove rekorde i otkriva misterije svemira (FOTO/VIDEO)
Sonda je lansirana 2006. godine
''Novi horizonti'' je svemirska sonda koja je proletela pored Plutona 14. jula 2015. godine i poslala ove fantastične snimke. Trenutno, ona prelazi više od milion kilometara svaki dan – udaljavajući se svakim danom sve više od našeg Solarnog sistema. Započela je svoj dug put lansiranjem na Floridi 2006. godine.
Pročitajte i:
Nasina letelica ''Novi horizonti'' ponovo ispisuje stranice istorije tako što je prestigla legendarnog Vojadžera 1.
Petog decembra 2017. godine sonda je oborila rekord koji je postavljen Vojadžer 1 1990. godine.
3.79 billion miles from Earth, #NewHorizons snapped these images of a pair of Kuiper Belt objects, making them the farthest images ever taken by a spacecraft!
🌏... ... ... ... ... ... ... ... 📸 ... ... ... ✨
LEARN MORE >> https://t.co/tjdkzAD2Mi pic.twitter.com/T1JNo4EmoZ— NASA New Horizons (@NASANewHorizons) February 8, 2018
Nasa je u izveštaju izjavila da je sonda zabeležila snimke grupe zvezda poznatije kao ''Bunar želja'', kada je svemirska letelica bila udaljena preko 6.12 milijardi kilometara od Zemlje.
Sonda ''Novi Horizonti'' oborila je sopstveni rekord svega nekoliko sati kasnije tog dana beležeći snimke dva svemirska kamena Kuiperovog pojasa, regije oblika diska koji kruži oko Neptuna. Pretpostavlja se da pojas može da bude dom preko 100.000 ledenih svetova kao i više od trilion kometa, navodi se u Nasinom izveštaju.
Rekord Vojadžera 1 je iznosio šest milijardi kilometara od Zemlje, kada je zabeležio čuveni snimak ''Bledo-plave tačke'' koja je u stvari bila naša planeta, Zemlja. Nasa tvrdi da su nakon toga kamere na Vojadžeru 1 isključene i da rekord nije oboren narednih 27 godina, zapravo sve do skoro.
- Sonda ''Novi horizonti'' je uvek imala za cilj da ''bude prva'' - bila je prva u istraživanju Plutona, kao i u istraživanju Kuiperovog pojasa - kaže Alan Stern glavni istraživač ove svemirske misije, a prenosi Nasa u svom izveštaju.
- Sada smo u mogućnosti da beležimo snimke dalje od bilo koje svemirske letelice u istoriji čovečanstva – navodi Stern.
Sonda trenutno ''miruje'' spremajući se za novi veliku avanturu. Prvog januara 2019. sonda će proći pored malog, zamrznutog sveta u Kuiperovom pojasu zvanom 2014 MU69 koji se orbitira milijardu kilometara od Plutona.
MU69 će biti najdalji svet koji je ikad istražen.
- Da, MU69 je dosadno ime i Nasa će tražiti mišljenje javnosti kako bi se smislio bolji naziv - stoji u saopštenju.
January 19, 2006: @NASANewHorizons' fantastic voyage of #exploration begins with a spectacular launch from the Florida coast toward #Pluto and the mysterious realm of the Kuiper Belt beyond. pic.twitter.com/IX8NJE0sOP— NASA New Horizons (@NASANewHorizons) January 19, 2018
Sonda ''Novi horizonti'' lansirana je 19. januara 2006 godine. Završila je svoju primarnu misiju kada je prošla Pluton 2015. godine i trenutno ima dodatnu misiju da istraži Kuiperov pojas kako bi nam pomogla da razumemo naš Solarni sistem.