Објављени фасцинантни снимци: Насина сонда поставља нове рекорде и открива мистерије свемира (ФОТО/ВИДЕО)
Сонда је лансирана 2006. године
''Нови хоризонти'' је свемирска сонда која је пролетела поред Плутона 14. јула 2015. године и послала ове фантастичне снимке. Тренутно, она прелази више од милион километара сваки дан – удаљавајући се сваким даном све више од нашег Соларног система. Започела је свој дуг пут лансирањем на Флориди 2006. године.
Прочитајте и:
Насина летелица ''Нови хоризонти'' поново исписује странице историје тако што је престигла легендарног Војаџера 1.
Петог децембра 2017. године сонда је оборила рекорд који је постављен Војаџер 1 1990. године.
3.79 billion милес фром Earth, #NewHorizons snapped these images оф а паир оф Куипер Белт објецтс, макинг them the farthest images евер такен by а spacecraft!
🌏... ... ... ... ... ... ... ... 📸 ... ... ... ✨
ЛЕАРН МОРЕ >> https://t.co/tjdkzAD2Mi pic.twitter.com/T1JNo4EmoZ— НАСА New Хоризонс (@NASANewHorizons) February 8, 2018
Наса је у извештају изјавила да је сонда забележила снимке групе звезда познатије као ''Бунар жеља'', када је свемирска летелица била удаљена преко 6.12 милијарди километара од Земље.
Сонда ''Нови Хоризонти'' оборила је сопствени рекорд свега неколико сати касније тог дана бележећи снимке два свемирска камена Куиперовог појаса, регије облика диска који кружи око Нептуна. Претпоставља се да појас може да буде дом преко 100.000 ледених светова као и више од трилион комета, наводи се у Насином извештају.
Рекорд Војаџера 1 је износио шест милијарди километара од Земље, када је забележио чувени снимак ''Бледо-плаве тачке'' која је у ствари била наша планета, Земља. Наса тврди да су након тога камере на Војаџеру 1 искључене и да рекорд није оборен наредних 27 година, заправо све до скоро.
- Сонда ''Нови хоризонти'' је увек имала за циљ да ''буде прва'' - била је прва у истраживању Плутона, као и у истраживању Куиперовог појаса - каже Алан Стерн главни истраживач ове свемирске мисије, а преноси Наса у свом извештају.
- Сада смо у могућности да бележимо снимке даље од било које свемирске летелице у историји човечанства – наводи Стерн.
Сонда тренутно ''мирује'' спремајући се за нови велику авантуру. Првог јануара 2019. сонда ће проћи поред малог, замрзнутог света у Куиперовом појасу званом 2014 МУ69 који се орбитира милијарду километара од Плутона.
МУ69 ће бити најдаљи свет који је икад истражен.
- Да, МУ69 је досадно име и Наса ће тражити мишљење јавности како би се смислио бољи назив - стоји у саопштењу.
January 19, 2006: @NASANewHorizons' фантастиц voyage оф #exploration бегинс with а спецтацулар launch фром the Флорида цоаст toward #Pluto анд the mysterious реалм оф the Куипер Белт beyond. pic.twitter.com/IX8NJE0sOP— НАСА New Хоризонс (@NASANewHorizons) January 19, 2018
Сонда ''Нови хоризонти'' лансирана је 19. јануара 2006 године. Завршила је своју примарну мисију када је прошла Плутон 2015. године и тренутно има додатну мисију да истражи Куиперов појас како би нам помогла да разумемо наш Соларни систем.