Evropska unija preduzima OŠTRE MERE: Ukida se bezvizni režim za građane Srbije, a još će i da naplaćuju!
Građani Srbije i još 60 država, iako imaju bezvizni režim sa Evropskom unijom, od januara 2021. godine moraće da izvade posebnu dozvolu i plate sedam evra kako bi mogli da putuju u EU
Evropska unija od 1. januara 2021. godine ponovo uvodi vize za građane Srbije i još 60 država koje nisu članice unije!
Kako je objavljeno na sajtu Evropskog sistema za odobravanje putovanja (ETIAS), građani Srbije, iako imaju bezvizni režim sa EU, od januara 2021. godine moraće pre putovanja da izvade posebnu dozvolu i da plate sedam evra kako bi mogli da borave u zemljama EU najduže tri meseca. Tako da su sedam evra dužni da plate svi građani stariji od 18 godina.
Svaki građanin pre putovanja u neku od evropskih država moraće da popuni online zahtev i ostavi lične, ali i podatke o zdravstvenom stanju, eventualnoj kriminalnoj prošlosti i putovanjima u zemlje zahvaćene ratom, pa čak i istoriju zaposlenja i države EU u koje je ranije putovao.
Kada dostavi sve ove podatke, građanin može da bude odbijen bez ikakvog obrazloženja ukoliko predstavlja ''bezbednosni rizik''.
Čeka se odgovor Trampa: Putin predložio novi sastanak sa američkim kolegom, DOGOVOREN TAČAN DATUM?
Nove dozvole za ulazak u EU važiće tri godine ili do isteka pasoša, a građani mogu da ostanu u zemlji EU najduže do 90 dana u periodu od 180 dana.
Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović, upitana da prokomentariše ove navode, tvrdi da nije reč o uvođenju viza, već o ''najavi'' ulaska u prostor EU.
ŽESTOKA TUČA U BELOJ KUĆI: Pobili se Trampovi savetnici, razdvajala ih TAJNA SLUŽBA (FOTO)
- Kada takav propis zaživi, građani će elektronski, posredstvom veb-aplikacije, prijavljivati put u EU. Nije novost težnja da se članice EU obezbede od svake vrste zloupotrebe viznog režima. Ova mere neće biti diskriminacionog karaktera i nije uperena prema Srbiji, jer se među 60 država nalaze i neke od najrazvijenih zemalja sveta poput Australije, Novog Zelanda, Kanade, Japana, SAD i mnogih drugih država čiji građani uživaju slobodu kretanja u okvirima Evropske unije - podvlači Joksimovićeva.
TRAŽE OPROŠTAJ? Saudijski kralj i prestolonaslednik se sastali sa porodicom iskasapljenog novinara
Na drugoj strani, bivši šef diplomatije Živadin Jovanović kaže da je u evropskim institucijama zavladala panika od priliva imigranata.
- Umesto da rešavaju probleme bivših kolonija, koje su ekonomski uništene, i da ohrabre te ljude da ostanu u svojim državama, oni pokušavaju da zatvore granice. Ovo je i način da pritiskaju države koje nisu članice Evropske unije. A prikupljanje ličnih podataka je nedopustivo s obzirom na to da Brisel stalno naglašava poštovanje lične slobode i demokratskih vrednosti - ističe Jovanović.
Slovački premijer doživeo saobraćajnu nesreću: Direktan sudar automobila sa JELENOM!
Stevica Deđanski, predsednik Centra za razvoj međunarodne saradnje, smatra da EU uvodi sistem sličan američkom i sprovodi radikalne mere kontrole migracijskih tokova.
- Evropa strahuje od migracija, ali ne samo azilanata i migranata već i radne snage. Ovako pokušavaju da štite sopstvene građane i interese. Ovaj vizni sistem podrazumeva strogu kontrolu granica. To može da bude dobra zaštita od terorizma jer se sve proverava preko elektronskog servisa, ali ovo nikako nije dobro za strance koji žele da žive i rade u EU! Inače, evropski izbori se održavaju naredne godine i dalji koraci zavisiće od nove administracije - zaključuje Deđanski.
Pratite nas na našem instagramu SrbijaDanas.