Европска унија предузима ОШТРЕ МЕРЕ: Укида се безвизни режим за грађане Србије, а још ће и да наплаћују!
Грађани Србије и још 60 држава, иако имају безвизни режим са Европском унијом, од јануара 2021. године мораће да изваде посебну дозволу и плате седам евра како би могли да путују у ЕУ
Европска унија од 1. јануара 2021. године поново уводи визе за грађане Србије и још 60 држава које нису чланице уније!
Како је објављено на сајту Европског система за одобравање путовања (ЕТИАС), грађани Србије, иако имају безвизни режим са ЕУ, од јануара 2021. године мораће пре путовања да изваде посебну дозволу и да плате седам евра како би могли да бораве у земљама ЕУ најдуже три месеца. Тако да су седам евра дужни да плате сви грађани старији од 18 година.
Сваки грађанин пре путовања у неку од европских држава мораће да попуни online захтев и остави личне, али и податке о здравственом стању, евентуалној криминалној прошлости и путовањима у земље захваћене ратом, па чак и историју запослења и државе ЕУ у које је раније путовао.
Када достави све ове податке, грађанин може да буде одбијен без икаквог образложења уколико представља ''безбедносни ризик''.
Чека се одговор Трампа: Путин предложио нови састанак са америчким колегом, ДОГОВОРЕН ТАЧАН ДАТУМ?
Нове дозволе за улазак у ЕУ важиће три године или до истека пасоша, а грађани могу да остану у земљи ЕУ најдуже до 90 дана у периоду од 180 дана.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, упитана да прокоментарише ове наводе, тврди да није реч о увођењу виза, већ о ''најави'' уласка у простор ЕУ.
ЖЕСТОКА ТУЧА У БЕЛОЈ КУЋИ: Побили се Трампови саветници, раздвајала их ТАЈНА СЛУЖБА (ФОТО)
- Када такав пропис заживи, грађани ће електронски, посредством веб-апликације, пријављивати пут у ЕУ. Није новост тежња да се чланице ЕУ обезбеде од сваке врсте злоупотребе визног режима. Ова мере неће бити дискриминационог карактера и није уперена према Србији, јер се међу 60 држава налазе и неке од најразвијених земаља света попут Аустралије, Новог Зеланда, Канаде, Јапана, САД и многих других држава чији грађани уживају слободу кретања у оквирима Европске уније - подвлачи Јоксимовићева.
ТРАЖЕ ОПРОШТАЈ? Саудијски краљ и престолонаследник се састали са породицом искасапљеног новинара
На другој страни, бивши шеф дипломатије Живадин Јовановић каже да је у европским институцијама завладала паника од прилива имиграната.
- Уместо да решавају проблеме бивших колонија, које су економски уништене, и да охрабре те људе да остану у својим државама, они покушавају да затворе границе. Ово је и начин да притискају државе које нису чланице Европске уније. А прикупљање личних података је недопустиво с обзиром на то да Брисел стално наглашава поштовање личне слободе и демократских вредности - истиче Јовановић.
Словачки премијер доживео саобраћајну несрећу: Директан судар аутомобила са ЈЕЛЕНОМ!
Стевица Деђански, председник Центра за развој међународне сарадње, сматра да ЕУ уводи систем сличан америчком и спроводи радикалне мере контроле миграцијских токова.
- Европа страхује од миграција, али не само азиланата и миграната већ и радне снаге. Овако покушавају да штите сопствене грађане и интересе. Овај визни систем подразумева строгу контролу граница. То може да буде добра заштита од тероризма јер се све проверава преко електронског сервиса, али ово никако није добро за странце који желе да живе и раде у ЕУ! Иначе, европски избори се одржавају наредне године и даљи кораци зависиће од нове администрације - закључује Деђански.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.