Istorijski trenutak: Ona je prva žena borbeni pilot u Indiji (FOTO/VIDEO)
Veliki dan za ratno vazduhoplovstvo
Avani Čaturvedi postala je prva žena u Indiji koja je letela sama borbenim avionom. Ovo je istorijski trenutak za Indijsko ratno vazduhoplovstvo.
Pročitajte i :
Dvadesetčetvorogodišnja žena pilot završila je pola sata solo leta MiG-21 Bison ratnim avionom iznad Džamnagar vazdušne baze.
- Ovo je važna prekretnica u obuci pilota boraca i prvi put indijska žena je letela solo ratnim avionom - rekao je portparol Indijske vazduhoplovne organizacije (IAF) Anupam Banerđe, dodajući da to pokazuje posvećenost IAF-a za osnaživanje žena.
#WomanPower touches a new high.
Congratulations 👍 Flying Officer #AvaniChaturvedi on becoming the first #IAF lady officer to fly fighter aircraft #MiG-21 bison solo. Inspiring to all of us in uniform. May you fly higher and faster.#WomenInUniform@IAF_MCC @nsitharaman pic.twitter.com/glIBGX79bt— IPS Association (@IPS_Association) February 22, 2018
- To je veliki dan za ratno vazduhoplovstvo - dodao je Banerđe.
Fotografije prve devojke koja je upravljala ratnim avionom u Indiji osvanule su u četvrtak na zvaničnom tviter nalogu Ratnog vazduhoplovstva Indije.
Flying Officer Avani Chaturvedi became the first Indian woman to fly a fighter aircraft (MiG-21 bison) solo pic.twitter.com/BHSorfsASG— ANI (@ANI) February 21, 2018
Očekuje se da će i ostali ženski piloti uzleteti kao i Čaturvedi.
Vladini ministri su preko tvitera hvalili Čaturvedi i njena dostignuća, nazvaši je "Inspiracijom za mlade devojčice".
U februaru 2016. godine Indija je otvorila borbene uloge u svim delovima indijskih oružanih snaga ženama. Pre toga, žene su činile svega 2,5 posto indijskih oružanih snaga i uglavnom radile u ne-borbenim ulogama.
Susedni Pakistan ima oko 20 žena pilota boraca. Godine 2013. Pakistanske vazduhoplovne snage otkrile su svoju prvu ženu pilota za završenom obukom i spremnom za borbu. Prve žene piloti u Kini svoje prve solo letove imale su u J-10 borbenim avionima u 2012. godini.
Američka vazduhoplovna snaga započela je obuku ženskih pilota 1993. godine. Brigadni general Dženi Livit diplomirala je te godine i postala prva žena pilot u SAD-u, a kasnije i prva žena zapovednik Oružanih snaga SAD-a.
Prema Ginisovoj knjizi svetskih rekorda, turski avijatičar Sabiha Goksen, koji se 1936. godine upisao na Vojnu vazduhoplovnu akademiju u Eskisehiru, prva je žena u svetu koja je upravljala borbenim avionom.
U međuvremenu, Sovjetski Savez je bio prvi koji je dozvolio ženama da lete u borbenim misijama, razvijajući žensku borbenu grupaciju nazvanu "Noćne veštice" za vreme Drugog svetskog rata.