Историјски тренутак: Она је прва жена борбени пилот у Индији (ФОТО/ВИДЕО)
Велики дан за ратно ваздухопловство
Авани Чатурведи постала је прва жена у Индији која је летела сама борбеним авионом. Ово је историјски тренутак за Индијско ратно ваздухопловство.
Прочитајте и :
Двадесетчетворогодишња жена пилот завршила је пола сата соло лета МиГ-21 Бисон ратним авионом изнад Џамнагар ваздушне базе.
- Ово је важна прекретница у обуци пилота бораца и први пут индијска жена је летела соло ратним авионом - рекао је портпарол Индијске ваздухопловне организације (ИАФ) Анупам Банерђе, додајући да то показује посвећеност ИАФ-а за оснаживање жена.
#WomanPower touches а new high.
Цонгратулатионс 👍 Flying Officer #AvaniChaturvedi он бецоминг the фирст #IAF lady officer то fly fighter аирцрафт #MiG-21 бисон соло. Инспиринг то all оф ус ин униформ. May you fly higher анд фастер.#WomenInUniform@IAF_MCC @nsitharaman pic.twitter.com/glIBGX79bt— ИПС Association (@IPS_Association) February 22, 2018
- То је велики дан за ратно ваздухопловство - додао је Банерђе.
Фотографије прве девојке која је управљала ратним авионом у Индији освануле су у четвртак на званичном твитер налогу Ратног ваздухопловства Индије.
Flying Officer Авани Chaturvedi бецаме the фирст Индиан woman то fly а fighter аирцрафт (МиГ-21 бисон) соло pic.twitter.com/BHSorfsASG— АНИ (@ANI) February 21, 2018
Очекује се да ће и остали женски пилоти узлетети као и Чатурведи.
Владини министри су преко твитера хвалили Чатурведи и њена достигнућа, назваши је "Инспирацијом за младе девојчице".
У фебруару 2016. године Индија је отворила борбене улоге у свим деловима индијских оружаних снага женама. Пре тога, жене су чиниле свега 2,5 посто индијских оружаних снага и углавном радиле у не-борбеним улогама.
Суседни Пакистан има око 20 жена пилота бораца. Године 2013. Пакистанске ваздухопловне снаге откриле су своју прву жену пилота за завршеном обуком и спремном за борбу. Прве жене пилоти у Кини своје прве соло летове имале су у Ј-10 борбеним авионима у 2012. години.
Америчка ваздухопловна снага започела је обуку женских пилота 1993. године. Бригадни генерал Џени Ливит дипломирала је те године и постала прва жена пилот у САД-у, а касније и прва жена заповедник Оружаних снага САД-а.
Према Гинисовој књизи светских рекорда, турски авијатичар Сабиха Гоксен, који се 1936. године уписао на Војну ваздухопловну академију у Ескисехиру, прва је жена у свету која је управљала борбеним авионом.
У међувремену, Совјетски Савез је био први који је дозволио женама да лете у борбеним мисијама, развијајући женску борбену групацију названу "Ноћне вештице" за време Другог светског рата.