OTKRIVEN UZROK MISTERIOZNE UPALE PLUĆA: Stručnjaci objasnili kako se prenosi, ova mesta su NAJRIZIČNIJA
Do danas je identifikovano ukupno 11 slučajeva.
Ministarstvo zdravlja Argentine obavestilo je Panameričku zdravstvenu organizaciju (PAHO) da je potvrđeno da je legionela uzročnik niza slučajeva misteriozne upale pluća povezanih sa zdravstvenom klinikom u provinciji Tukuman u Argentini.
STIGLA NOVA INFORMACIJA IZ KREMLJA: Evo da li će Putin prisustvovati samitu G20 (VIDEO)
VELIKA MISTERIJA ZAPREPASTILA POLICIJU: Tri sestre ubijene nakon TRAUMATIČNOG incidenta
TRAMPOV NOVI GOVOR ZAPALIO AMERIKU: Proglasio Bajdena državnim neprijateljem - "spasiću Ameriku" (FOTO/VIDEO)
Do danas je identifikovano ukupno 11 slučajeva, uključujući četiri smrtna slučaja.
Legionela, posebno bakterija L. pneumophila, povezana je sa izbijanjem teške pneumonije. Najčešći oblik prenosa je udisanje mikroskopskih kapljica vode (aerosola) koje sadrže bakterije iz roda legionela koje žive u vodi i razmnožavaju se u odgovarajućim uslovima, navode iz PAHO-a, regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije.
Do infekcije može doći i preko kontaminirane vode ili leda, posebno kod osetljivih pacijenata u bolničkim sredinama.
Lečenje uključuje davanje antibiotika nekoliko nedelja ili meseci.
Ministarstvo zdravlja Argentine i pokrajinske zdravstvene vlasti rade na identifikaciji izvora i sprovođenju odgovarajućih mera kontrole.
Oni prikupljaju uzorke iz životne sredine, sprovode procene rizika i sprovode radnje u zdravstvenoj ambulanti u vezi sa izbijanjem zaraze.
Svetska zdravstvena organizacija ranije je saopštila da prate situaciju u Argentini, a stručnjak za zarazne plućne bolesti sa Univerziteta u Minesoti, dr Majkl Osterhom rekao je ranije da je njegov prvi izbor bila legionarksa bolest ali da su testovi to isključili, preneo je Skaj njuz.
Šta je legionarska bolest?
Legionarska bolest je težak oblik zapaljenja pluća koju kod ljudi može da izazove bakterija iz roda Legionella. Osobe koje već imaju neku hroničnu bolest, pušači, osobe oslabljenog imuniteta i starije osobe izloženi su većem riziku od infekcije ovim bakterijama. Smrtnost pacijenata iznosi 5 - 10 procenata. Izloženost legionelama ne dovodi uvek do obolevanja.
Kako se prenosi?
Legionarska bolest se prenosi udisanjem mikroskopskih kapljica vode (aerosola) koje sadrže bakterije iz roda Legionella koje žive u vodi i razmnožavaju se u odgovarajućim uslovima - u stajaćoj vodi pri temperaturi od 20 °C do 50 °C.
Aerosoli u kojima su prisutne legionele mogu nastati, na primer, pri puštanju vode iz slavine ili tuša, pri stvaranju mehurića u vodi u hidromasažnim bazenima ili putem nekih klima sistema.
Rizična mesta
Rizična mesta su: cisterne ili rezervoari tople ili hladne vode, cevi sa malim protokom vode ili bez protoka, sluz, kamenac, korozija i prljavština na unutrašnjim površinama cevi, rezervoara, tuševa i slavina.
Rizik od infekcije postoji na mestima gde se stvaraju kapljice vode:
- tuševi i slavine
- hidromasažne kade
- bazeni sa penom
- rashladni tornjevi i kondenzatori koji se upotrebljavaju za klimatizaciju vazduha
- ukrasne fontane, posebno unutrašnje
- ovlaženi izlozi hrane i ostali uređaji za ovlaživanje
- vodeni sistemi creva za zalivanje biljaka