OVO JE "NOVI PRIGOŽIN" Kremlj počeo drugu fazu projekta "Afrika" - ovo se Zapadu neće dopasti
Bivši predsednik Ingušetije krenuo je u vrlo značajnu posetu dan pre pogibije Jevgenija Prigožina.
Kremlj je počeo drugu fazu tzv. projekta Afrika i već je pronađena zamena za Jevgenija Prigožina, dosadašnjeg Putinovog "pustinjskog princa" koji je nedavno poginuo u vrlo sumnjivoj avionskoj nesreći.
Rusija pojačava svoju prisutnost u Africi, pogotovo želi da se jače pozicionira u Libiji, odnosno na Sredozemnom moru. Wall Street Journal (WSJ) navodi da Moskva želi da se nagodi s libijskim pobunjeničkim vođom, generalom Kalifom Haftarom, kojem pruža političku, vojnu (na njegovoj se strani bori oko 1.200, a neki izvori navode i 1.600, plaćenika Vagnera) i finansijsku podršku u zamenu za vojno korišćenje dve važne libijske luka na Sredozemnom moru - Tobruka i Benghazija.
SUROVIKIN VIĐEN POSLE DUGO VREMENA: Putin ga poslao u specijalnu misiju, pogledajte gde je snimljen (FOTO)
"OKONČAĆU RAT U UKRAJINI ZA 24 SATA" Tramp odgovorio Rusima i otkrio svoj pakleni plan: Uveo bih Putina i Zelenskog u sobu...
To su luke velike propusne moći i samo su oko 400 milja udaljene od grčke i italijanske obale, važnih članica NATO-a, a podsetimo da Rusi imaju vojnu bazu i u sirijskoj luci Tartus.
Zanimljivo je da je ruski predsednik Vladimir Putin u poseti Haftaru, a potom i šefu vojne hunte u Burkini Faso Ibrahimu Traoreu poslao zamjenika ruskog ministra odbrane, generala Junus-Beka Jevkurova, bivšeg predsednika ruske republike Ingušetije. Vrlo je značajno da se to dogodilo dan pre pogibije Jevgenija Prigožina, šefa plaćeničke vojske Vagner. Može se reći da je Putin zapravo Jevkurova imenovao svojim novim ličnim gubernatorom za Afriku.
Jevkurov je završio rusku (sovjetsku) prestižnu vojnu akademiju Frunze, kao i Haftar, a pri tome je i musliman, što mu treba biti dodatni plus u komunikaciji s onim snagama u Africi s kojima Kremlj želi da ostvari partnerske odnose i da nametne svoj "pogled na rat u Ukrajini". Rusiji su potrebni saveznici u trenutku kada je sve izolovanija na međunarodnoj sceni, a trebaju joj i sredstva za sve oskudniju blagajnu. Rat puno košta, kao i održavanje socijalnog mira u samoj Rusiji. Prema navodima WSJ i nezavisnog portala bloknot.ru, uprkos svojim dobrim odnosima s Turskom, Rusija pomaže Haftaru baš u borbi protiv frakcija koje podržava Ankara.
Jevkurov je tako tokom posete pristao na rusku pomoć Haftaru u rezervnim delovima i popravcima, ali i ponudio remont njegovih zastarelih aviona iz sovjetskog vremena. Naime, istočna Libija, područje koje kontroliša Haftar, vitalna je za tranzit ruskih aviona koji lete iz Rusije ili Sirije u subsaharsku Afriku. Mnogi ruski i zapadni analitičari, ali i diplomate smatraju da raspoređivanje Vagnerovih i ostalih ruskih "državnih" plaćenika u Maliju i Srednjoafričkoj Republici ne bi bilo moguće bez pristupa Haftarovim aerodromima. S obzirom na sve ono što se na globalnom nivou događa oko rata u Ukrajini, Rusija želi da ostvari veći uticaj u Africi kako bi pokušala odande da istisne ili ograniči uticaj Zapada, ali i pridobiti te zemlje na svoju stranu u međunarodnim odnosima i institucijama.
Osim toga, za Ruse je važan i energetski i mineralni potencijal tih država. Jevkurov je poslat u Afriku da preuzme Prigožinovljeve poslove, i vojne i "ekonomske", ali i da gotovo šest hiljada Vagnerovih plaćenika rasporedi po drugim "plaćeničkim skupinama" koje dolaze na smenu rasformiranog Vagnera.