ОВО ЈЕ "НОВИ ПРИГОЖИН" Кремљ почео другу фазу пројекта "Африка" - ово се Западу неће допасти
Бивши председник Ингушетије кренуо је у врло значајну посету дан пре погибије Јевгенија Пригожина.
Кремљ је почео другу фазу тзв. пројекта Африка и већ је пронађена замена за Јевгенија Пригожина, досадашњег Путиновог "пустињског принца" који је недавно погинуо у врло сумњивој авионској несрећи.
Русија појачава своју присутност у Африци, поготово жели да се јаче позиционира у Либији, односно на Средоземном мору. Wall Стреет Јоурнал (WSJ) наводи да Москва жели да се нагоди с либијским побуњеничким вођом, генералом Калифом Хафтаром, којем пружа политичку, војну (на његовој се страни бори око 1.200, а неки извори наводе и 1.600, плаћеника Вагнера) и финансијску подршку у замену за војно коришћење две важне либијске лука на Средоземном мору - Тобрука и Benghazija.
СУРОВИКИН ВИЂЕН ПОСЛЕ ДУГО ВРЕМЕНА: Путин га послао у специјалну мисију, погледајте где је снимљен (ФОТО)
"ОКОНЧАЋУ РАТ У УКРАЈИНИ ЗА 24 САТА" Трамп одговорио Русима и открио свој паклени план: Увео бих Путина и Зеленског у собу...
То су луке велике пропусне моћи и само су око 400 миља удаљене од грчке и италијанске обале, важних чланица НАТО-а, а подсетимо да Руси имају војну базу и у сиријској луци Тартус.
Занимљиво је да је руски председник Владимир Путин у посети Хафтару, а потом и шефу војне хунте у Буркини Фасо Ибрахиму Траореу послао замјеника руског министра одбране, генерала Јунус-Бека Јевкурова, бившег председника руске републике Ингушетије. Врло је значајно да се то догодило дан пре погибије Јевгенија Пригожина, шефа плаћеничке војске Вагнер. Може се рећи да је Путин заправо Јевкурова именовао својим новим личним губернатором за Африку.
Јевкуров је завршио руску (совјетску) престижну војну академију Фрунзе, као и Хафтар, а при томе је и муслиман, што му треба бити додатни плус у комуникацији с оним снагама у Африци с којима Кремљ жели да оствари партнерске односе и да наметне свој "поглед на рат у Украјини". Русији су потребни савезници у тренутку када је све изолованија на међународној сцени, а требају јој и средства за све оскуднију благајну. Рат пуно кошта, као и одржавање социјалног мира у самој Русији. Према наводима WSJ и независног портала блокнот.ру, упркос својим добрим односима с Турском, Русија помаже Хафтару баш у борби против фракција које подржава Анкара.
Јевкуров је тако током посете пристао на руску помоћ Хафтару у резервним деловима и поправцима, али и понудио ремонт његових застарелих авиона из совјетског времена. Наиме, источна Либија, подручје које контролиша Хафтар, витална је за транзит руских авиона који лете из Русије или Сирије у субсахарску Африку. Многи руски и западни аналитичари, али и дипломате сматрају да распоређивање Вагнерових и осталих руских "државних" плаћеника у Малију и Средњоафричкој Републици не би било могуће без приступа Хафтаровим аеродромима. С обзиром на све оно што се на глобалном нивоу догађа око рата у Украјини, Русија жели да оствари већи утицај у Африци како би покушала оданде да истисне или ограничи утицај Запада, али и придобити те земље на своју страну у међународним односима и институцијама.
Осим тога, за Русе је важан и енергетски и минерални потенцијал тих држава. Јевкуров је послат у Африку да преузме Пригожиновљеве послове, и војне и "економске", али и да готово шест хиљада Вагнерових плаћеника распореди по другим "плаћеничким скупинама" које долазе на смену расформираног Вагнера.