OVO SIGURNO NISTE ZNALI: Evo ko sve slavi Božić istog datuma kada i mi
Većina zemalja na svetu Božić slavi 25. decembra, a Srbija je tek jedna od desetak država koje ovaj praznik slave 7. januara
Po julijanskom kalendaru, pored Srpske pravoslavne crkve, Božić slave i Ruska i Gruzijska pravoslavna crkva, Jerusalimska patrijaršija, Sveta Gora, starokalendarci u Grčkoj, Makedonci, Kopti u Egiptu, a proslavljaju ga kao državni praznik i Belorusija, Etiopija, Gruzija, Kazahstan i Ukrajina.
NEČUVENI ZLOČIN: Ubio ženu, taštu i petoro dece, pa presudio sebi, oglasile se lokalne vlasti (FOTO/VIDEO)
TEŽAK INCIDENT U AUSTRIJSKOJ VOJNOJ BAZI: U pucnjavi ubijen vojnik, oficir teško ranjen
DECA IZ CENTRA NA SVETI DAN SKRNAVILA HRIŠĆANSKE GROBOVE: Najmlađi delikvent ima samo 14 godina - ceo grad u ŠOKU
Božićni običaji u ovim zemljama, skoro da se i ne razlikuju od naših. Dan pred Božić, Badnji dan, većina pravoslavaca provodi vreme sa porodicom i prijateljima uz trpezu. Kako je Badnji dan vreme posta, na stolu se obično mogu naći hleb ili pogača, orasi, sušeno i sveže voće, povrće, riba…
Na Božić, pravoslavni hrišćani idu na jutrenje i liturgiju, pričešćuju se, a zatim dolaze kući, gde je spremljena bogata trpeza.
U nekim krajevima Rusije zadržao se običaj sličan našem. I oni imaju položajnika – prvog gosta koji na Božić dolazi u kuću. Prvi gost se dočekuje solju i hlebom i daruje poklonom, a praznik se čestita rečima: "S rožedstvom!"
Ukrajinci imaju običaj da prvo nahrane sve domaće životinje u domaćinstvu, da izgovore molitvu i tek onda da sednu za sto. Još jedan lep običaj jeste da se oproste svi gresi i zlo, sve loše što je neko uradio tokom prethodne godine.
U Gruziji 7. januara vernici izlaze u masovnu šetnju ulicama, obučeni u posebnu svečanu odeću i čestitaju jedni drugima praznik i deci dele slatkiše. Zanimljivo je da postoji jedna država koja Božić ne slavi ni 25. decembra niti 7. januara.
U Jermenskoj apostolskoj crkvi (monofiziti) Božić se slavi 6. januara zajedno sa praznikom Krštenja Gospoda Isusa Hrista, pod opštim nazivom Bogojavljenje. To je povezano sa tim da, prema Starom zavetu, niko nema pravo da propoveda pre navršene tridesete godine.
Kada je Isus počeo da propoveda, imao je 30 godina. Zbog toga ova crkva proslavlja Božić i Bogojavljenje u istom danu, pošto je Isus počeo da propoveda posle krštenja.