PAKLENI PLAN BAJDENA: Planira da nasilno uvuče LAŽNU državu u NATO - želi da Srbiju satera u ćošak
Novi pakleni plan Amerike.
Ideja jeste da se Srbija natera da sa "članicom NATO" pregovara o "međusobnom priznanju". Bajden će imenovati specijalnog izaslanika za priznavanje Kosova.
Predsednik SAD Džo Bajden pokušaće ove godine da na silu ugura Kosovo u NATO pakt! Bajden i njegovi stratezi planiraju da Srbiju stave pred svršen čin, odnosno da je nateraju da sa lažnom državom kao "članicom NATO" pregovara o "međusobnom priznanju"!?!
NAPAD NA KOSOVO ONLAJN: Opet oboren sajt u jeku pritisaka na Srbe na KiM
NAKON IZJAVE BLINKENA, RUSIJA ODMAH REAGOVALA: Da li to znači da AMERIKA ne podržava samostalnost lažne države KOSOVO?
AMERIKA ŠALJE DODATNE TRUPE NA KOSOVO: Stižu specijalci Nacionalne garde po posebnom zadatku
Ovaj pakleni plan američke administracije objavljen je u izveštaju pod nazivom "Od krize do približavanja - strategija za borbu protiv nestabilnosti na Balkanu na njenom izvoru", koji su predstavili Univerzitet Džons Hopkins i Vilson centar.
Ključna stvar na kojoj treba raditi, prema ovoj analizi, jeste "napredovanje Kosova ka članstvu u NATO", što bi trebalo da oslabi poziciju Srbije, smekša stavove četiri države u NATO koje ne priznaju lažnu državu (Španija, Slovačka, Rumunija i Grčka) i smanji uticaj Rusije i Kine u Savetu bezbednosti UN.
Ubiti Peking i Moskvu
Američki predsednik Bajden, kako se navodi u dokumentu, trebalo bi što pre da imenuje specijalnog izaslanika za priznavanje Kosova, čiji bi zadatak bio da lažnoj državi omogući članstvo u NATO paktu.
- Članstvo Kosova u NATO doprinelo bi smanjenju broja država čije nam je priznanje potrebno sa pet na četiri. Time se, naime, izostavlja Kipar - država koja će se najmanje izvesno opredeliti za korak ka priznanju nezavisnosti Kosova - a koja nije u NATO. Tako bi nestala prednost koju Srbija ima nad susedima i u odnosu prema SAD i EU. Umesto toga, ravnoteža bi omogućila Beogradu i Prištini da pregovaraju o jedinom rešenju spora koje bi doprinelo stabilizaciji: uzajamnom priznanju zasnovanom na potpuno suverenoj, unitarnoj i funkcionalnoj "republici Kosovo", uz punu zaštitu zajednice kosovskih Srba - piše u izveštaju.
Prema ovim navodima, ulazak "Kosova" u NATO smanjio bi uticaj Kine i Rusije u Savetu bezbednosti UN.
- Time bi Kosovo, umesto uporišta koje Rusija koristi za destabilizaciju a Kina za širenje političkog uticaja, postalo brana subverzijama koje promovišu Moskva i Peking. Ruski i kineski veto na Kosovo u Savetu bezbednosti UN biće od zanemarljive vrednosti za ono što Beograd smatra glavnim političko-bezbednosnim izazovom i više neće biti u mogućnosti da sprovodi kampanju povlačenja priznanja nezavisnosti Kosova - navodi se u analizi.
Treba jačati pritisak, Grčka "slaba karika"
Vašington mora da pojača napore kako bi ubedio pet članica EU koje ne priznaju lažnu državu da to učine, ali to neće biti nimalo jednostavno.
Priznanje nezavisnosti Kosova četiri članice NATO koje to još nisu učinile (Španija, Slovačka, Rumunija i Grčka) doprinelo bi transformaciji dijaloga. Ubediti te četiri države, kao i petu - Kipar, koja je članica EU ali ne i NATO, nije jednostavno.
Biće potreban odlučan napor administracije predsednika Džozefa Bajdena. Potencijalno uspešna metoda jeste sprovođenje postupaka koji ne predstavljaju priznanje nezavisnosti, ali predstavljaju signal Beogradu i Prištini o mogućoj promeni stavova država koje ne priznaju Kosovo. Tu se aludira na Grčku, koja se u delu međunarodne javnosti smatra prvom koja bi mogla da promeni stav piše u analizi stratega SAD.
Stalni pritisci
Komentarišući ovaj novi američki plan, bivši potpukovnik Kontraobaveštajne službe (KOS) Ljuban Karan kaže da Vašington nesumnjivo ima strategiju u vezi sa Kosovom.
- To se vidi po dizanju tenzija i podstrekivanju njihovih balkanskih satelita da destabilizuju region. Problem jeste u tome što svako njihovo rešenje, bilo da ga predlažu javno ili tajno, perfidno, ispod žita, potpuno zanemaruje prava i interese Srbije. Kosovski problem neće biti rešen sve dok svi ne shvate da moraju da uvaže interese i prava Srbije i da se ništa ne može nametnuti samo golom silom i pritiscima. Srbiju više niko ne može da prevari, naučila je naša zemlja dobro sve podvale i sve smicalice. Srbija je ojačala i sada ima moćne prijatelje. Mislim da je ovaj plan propao i pre početka njegove realizacije - uveren je Karan.
Činjenice - Ko su autori nove "kosovske strategije" SAD
* Edvard Džozef, predavač na Univerzitetu Džons Hopkins
* Branislav Radeljić, vanredni profesor međunarodne politike na Fakultetu pravnih i društvenih nauka Univerziteta u Istočnom Londonu
* Ljuljzim Peci, izvršni direktor Kosovskog instituta za politiku, istraživanja i razvoj
* Julija Đođa, vanredna profesorka na Univerzitetu u Džordžtaunu
* Jan Cingel, izvršni direktor nevladine organizacije Strateške analize
* Pol Vila Sarija, Direktorat Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju