ПАКЛЕНИ ПЛАН БАЈДЕНА: Планира да насилно увуче ЛАЖНУ државу у НАТО - жели да Србију сатера у ћошак
Нови паклени план Америке.
Идеја јесте да се Србија натера да са "чланицом НАТО" преговара о "међусобном признању". Бајден ће именовати специјалног изасланика за признавање Косова.
Председник САД Џо Бајден покушаће ове године да на силу угура Косово у НАТО пакт! Бајден и његови стратези планирају да Србију ставе пред свршен чин, односно да је натерају да са лажном државом као "чланицом НАТО" преговара о "међусобном признању"!?!
НАПАД НА КОСОВО ОНЛАЈН: Опет оборен сајт у јеку притисака на Србе на КиМ
НАКОН ИЗЈАВЕ БЛИНКЕНА, РУСИЈА ОДМАХ РЕАГОВАЛА: Да ли то значи да АМЕРИКА не подржава самосталност лажне државе КОСОВО?
АМЕРИКА ШАЉЕ ДОДАТНЕ ТРУПЕ НА КОСОВО: Стижу специјалци Националне гарде по посебном задатку
Овај паклени план америчке администрације објављен је у извештају под називом "Од кризе до приближавања - стратегија за борбу против нестабилности на Балкану на њеном извору", који су представили Универзитет Џонс Хопкинс и Вилсон центар.
Кључна ствар на којој треба радити, према овој анализи, јесте "напредовање Косова ка чланству у НАТО", што би требало да ослаби позицију Србије, смекша ставове четири државе у НАТО које не признају лажну државу (Шпанија, Словачка, Румунија и Грчка) и смањи утицај Русије и Кине у Савету безбедности УН.
Убити Пекинг и Москву
Амерички председник Бајден, како се наводи у документу, требало би што пре да именује специјалног изасланика за признавање Косова, чији би задатак био да лажној држави омогући чланство у НАТО пакту.
- Чланство Косова у НАТО допринело би смањењу броја држава чије нам је признање потребно са пет на четири. Тиме се, наиме, изоставља Кипар - држава која ће се најмање извесно определити за корак ка признању независности Косова - а која није у НАТО. Тако би нестала предност коју Србија има над суседима и у односу према САД и ЕУ. Уместо тога, равнотежа би омогућила Београду и Приштини да преговарају о једином решењу спора које би допринело стабилизацији: узајамном признању заснованом на потпуно сувереној, унитарној и функционалној "републици Косово", уз пуну заштиту заједнице косовских Срба - пише у извештају.
Према овим наводима, улазак "Косова" у НАТО смањио би утицај Кине и Русије у Савету безбедности УН.
- Тиме би Косово, уместо упоришта које Русија користи за дестабилизацију а Кина за ширење политичког утицаја, постало брана субверзијама које промовишу Москва и Пекинг. Руски и кинески вето на Косово у Савету безбедности УН биће од занемарљиве вредности за оно што Београд сматра главним политичко-безбедносним изазовом и више неће бити у могућности да спроводи кампању повлачења признања независности Косова - наводи се у анализи.
Треба јачати притисак, Грчка "слаба карика"
Вашингтон мора да појача напоре како би убедио пет чланица ЕУ које не признају лажну државу да то учине, али то неће бити нимало једноставно.
Признање независности Косова четири чланице НАТО које то још нису учиниле (Шпанија, Словачка, Румунија и Грчка) допринело би трансформацији дијалога. Убедити те четири државе, као и пету - Кипар, која је чланица ЕУ али не и НАТО, није једноставно.
Биће потребан одлучан напор администрације председника Џозефа Бајдена. Потенцијално успешна метода јесте спровођење поступака који не представљају признање независности, али представљају сигнал Београду и Приштини о могућој промени ставова држава које не признају Косово. Ту се алудира на Грчку, која се у делу међународне јавности сматра првом која би могла да промени став пише у анализи стратега САД.
Стални притисци
Коментаришући овај нови амерички план, бивши потпуковник Контраобавештајне службе (КОС) Љубан Каран каже да Вашингтон несумњиво има стратегију у вези са Косовом.
- То се види по дизању тензија и подстрекивању њихових балканских сателита да дестабилизују регион. Проблем јесте у томе што свако њихово решење, било да га предлажу јавно или тајно, перфидно, испод жита, потпуно занемарује права и интересе Србије. Косовски проблем неће бити решен све док сви не схвате да морају да уваже интересе и права Србије и да се ништа не може наметнути само голом силом и притисцима. Србију више нико не може да превари, научила је наша земља добро све подвале и све смицалице. Србија је ојачала и сада има моћне пријатеље. Мислим да је овај план пропао и пре почетка његове реализације - уверен је Каран.
Чињенице - Ко су аутори нове "косовске стратегије" САД
* Едвард Џозеф, предавач на Универзитету Џонс Хопкинс
* Бранислав Радељић, ванредни професор међународне политике на Факултету правних и друштвених наука Универзитета у Источном Лондону
* Љуљзим Пеци, извршни директор Косовског института за политику, истраживања и развој
* Јулија Ђођа, ванредна професорка на Универзитету у Џорџтауну
* Јан Цингел, извршни директор невладине организације Стратешке анализе
* Пол Вила Сарија, Директорат Европске комисије за суседску политику и преговоре о проширењу