Za koga glasaju Srbi u Beču: Ovako izgleda prestonica Austrije uoči parlamentarnih izbora (FOTO)
Razgovarali smo sa austrijskim građanima poreklom iz bivše Juge i predstavnicima političkih partija
Prevremeni parlamentarni izbori u Austriji biće održani 15. oktobra, a na ulicama austrijske prestonice u toku je predizborna kampanja. Političke partije iznele su štandove i propagandni materijal kako bi glasačima predstavili svoj plan i program.
Po onome što su fotoreporteri portala SrbijaDanas.com zatekli, najjaču kampanju na ulicama Beču imaja Socijaldemokratska partija Austrije (SPO) čiji je kandidat Kristijan Kern, ali za njima ne zaostaje ni Austrijska narodna stranka (OVP) na čelu sa Sebastijanom Kurcom.
Propagandni materijal - upaljači i kondomi
Propagandni materijal koje dele političke stranke je raznolik - od pamfleta sa programom, preko bombonica sa imenom kandidata, upaljača, do kondoma. Tako, članovi stranaka, obučeni kao maskote, u bojama partije, šetaju ulicama Beča i dele propagandni materijal objašnjavajući građanima šta mogu da očekuju od njihove partije i zbog čega baš treba da zaokruže njihovog kandidata.
Takođe, u delovima Beča gde nema političkih štandova i stranačkih "maskota", grad je oblepljen predizbornim posterima.
Ko ima najjaču kampanju na ulicama Beča
Ono što je interesantno ispred svakog štanda koji je postavljen je da sa građanima razgovaraju političari, kandidati za određeno područje na nivou Beča, koji predstavljaju program političke partije kojoj pripadaju.
Tako smo ispred štanda SPO zatekli Petru Bajr, potpredsednicu Međunarodne roditeljske federacije (Ippf) koja nam je rekla da su do sada u kampanji uradili sve što su mogli i da se sada čekaju dueli kandidata u televizijskim emisijama koji će doprineti glasačima da odaberu kandidata kog će zaokružiti na izborima.
- Veoma je teško predvideti šta će se dešavati, ali se nadam da će Socijaldemokrtska partija Austrije ostati na vodećem mestu. Takođe, nadam se da će odziv glasača na izborima biti veliki – kaže Bajr za portal SrbijaDanas.com.
Na pitanje kakav je stav i program SPO za Srbe koji žive i rade u Beču, Bajr ističe da su Srbi veoma važno i veliko biračko telo u Austriji:
- U jednom distriktu u Beču naša partija ima organizaciju žena koju ja vodim već dvanaest godina, i imamo okupljanja svake godine bez obzira da li su izbori u toku ili ne. Na te skupove dolaze i žene iz Srbije koje žive u našoj zemlji, a ono što mogu reći je da je srpski narod ovde veoma integrisan u naše zajednice. Monogi Srbi imaju i naše državljanstvo i pravo da glasaju te su stoga važan deo biračkog tela – navodi ona za portal SrbijaDanas.com.
Na štandu Austrijske narodne parije (OVP) koju predvodi Sebastijan Kurc, zatekli smo Nika Marčeta kadnidata OVP jednog od distrikta Beča, koji u razgovoru sa građanima na ulicama predstavlja program svoje stranke.
- Ono što mogu da kažem je da će se naša partija na nivou Beča zalagati za poboljšanje bezbednosne situacije na ulicama, ali i za obavezno obrazovanje građana naše zemlje – rekao nam je kratko Niko i izrazio nadu da će srpski narod koji živi u Austriji baš njihovoj stranci dati glas na izborima.
U trenutku kada se naša ekipa nalazila na ulicama Beča, Slobodarska partija Austrije (FPO) na čijem je čelu Hanjc Kristijan Štrahe, kao ni Partija zelenih koju predvodi Ulrike Lunaček, inače izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, u Beču nisu imali postavljene štandove, već su samo njihovi članovi delili propagandni materijal šetajući ulicama obučeni u bojama stranaka.
Za koga glasaju Srbi u Beču
Kao i na predhodnim izborima u Austriji, presudni uticaj mogli bi da imaju austrijski građani poreklom iz zemalja bivše Jugoslavije. Iako je do sada praksa pokazala da doseljenici iz bivše Juge generalno retko izlaze na izbore i često nemaju jasno definisan politički stav, političke partije u Austriji na sve načine žele da pridobiju njihove glasove. Pored dobro poznate retorike Štrahea da Srbija treba da uđe u EU, ali jedino sa Kosovom u sastavu jer ono je Srpsko, pred ove izbore podršku ulaska Srbije u EU dali su i Sebastijan Kurc, ali i Kristijan Kern.
U Beču smo, pak, razgovarali sa Srbima koji tamo žive ne bi li saznali da li će ove godine izaći na izbore i kome će dati glas.
- Živim i radim u Beču već tri godine, ali nisam njihov državljanin te nemam pravo glasa. Što se mene tiče sva obećanja koja daju njihove političke partije samo su deo skupljanja glasača, ali od tih obećanja, ništa od toga nisam do sada videla u praksi. Kucala sam na više adresa, slala mejlove, kako bih pokrenula neki postupak za dobijanje njihovog državljanstva, ali još uvek nikakav odgovor nisam dobila. Vodim se ovde kao student, iako imam četrdeset godina – kaže nam Marija sa kojom smo razgovarali u centru austrijske prestonice.
S druge strane, stariji građani sa kojima smo razgovarali, a koji imaju regulisan status po pitanju austrijskog državljanstva podeljenog su mišljenja. Neki od njih su nam rekli da ne izlaze na izbore jer je procedura komplikovana, dok se drugi opredeljuju da zaokruže desničarske stranke.
- Devedesetih sam došao u Austriju, ali do sada nisam glasao ni na jednim izborima jer cela procedura zahteva dosta vremena. Prvo što, mi Srbi, moramo da uradimo je da odemo u naše predstavništo i da se prijavimo ukoliko želimo da dobijemo pozive za glasanje. Kada budu taj postupak olakšali možda ću i glasati za nekog od njih – kaže nam Milan.
Podsetimo, vanredni parlamentarni izbori u Austriji raspisani su nakon raspada koalicije Socijaldemokratske partije (SPO) i i Narodna stranka (OVP). Trenutno prema predizbornim anketama kao vodeća stranka istakla se OVP na čijem čelu se od pre par meseci nalazi Sebastijan Kurc, a predizbornu kampanju u toj zemlji obeležile su teme vezane za izbeglice, Turke i Islam.