За кога гласају Срби у Бечу: Овако изгледа престоница Аустрије уочи парламентарних избора (ФОТО)
Разговарали смо са аустријским грађанима пореклом из бивше Југе и представницима политичких партија
Превремени парламентарни избори у Аустрији биће одржани 15. октобра, а на улицама аустријске престонице у току је предизборна кампања. Политичке партије изнеле су штандове и пропагандни материјал како би гласачима представили свој план и програм.
По ономе што су фоторепортери портала SrbijaDanas.com затекли, најјачу кампању на улицама Бечу имаја Социјалдемократска партија Аустрије (СПО) чији је кандидат Кристијан Керн, али за њима не заостаје ни Аустријска народна странка (ОВП) на челу са Себастијаном Курцом.
Пропагандни материјал - упаљачи и кондоми
Пропагандни материјал које деле политичке странке је разнолик - од памфлета са програмом, преко бомбоница са именом кандидата, упаљача, до кондома. Тако, чланови странака, обучени као маскоте, у бојама партије, шетају улицама Беча и деле пропагандни материјал објашњавајући грађанима шта могу да очекују од њихове партије и због чега баш треба да заокруже њиховог кандидата.
Такође, у деловима Беча где нема политичких штандова и страначких "маскота", град је облепљен предизборним постерима.
Ко има најјачу кампању на улицама Беча
Оно што је интересантно испред сваког штанда који је постављен је да са грађанима разговарају политичари, кандидати за одређено подручје на нивоу Беча, који представљају програм политичке партије којој припадају.
Тако смо испред штанда СПО затекли Петру Бајр, потпредседницу Међународне родитељске федерације (Ippf) која нам је рекла да су до сада у кампањи урадили све што су могли и да се сада чекају дуели кандидата у телевизијским емисијама који ће допринети гласачима да одаберу кандидата ког ће заокружити на изборима.
- Веома је тешко предвидети шта ће се дешавати, али се надам да ће Социјалдемокртска партија Аустрије остати на водећем месту. Такође, надам се да ће одзив гласача на изборима бити велики – каже Бајр за портал SrbijaDanas.com.
На питање какав је став и програм СПО за Србе који живе и раде у Бечу, Бајр истиче да су Срби веома важно и велико бирачко тело у Аустрији:
- У једном дистрикту у Бечу наша партија има организацију жена коју ја водим већ дванаест година, и имамо окупљања сваке године без обзира да ли су избори у току или не. На те скупове долазе и жене из Србије које живе у нашој земљи, а оно што могу рећи је да је српски народ овде веома интегрисан у наше заједнице. Моноги Срби имају и наше држављанство и право да гласају те су стога важан део бирачког тела – наводи она за портал SrbijaDanas.com.
На штанду Аустријске народне парије (ОВП) коју предводи Себастијан Курц, затекли смо Ника Марчета каднидата ОВП једног од дистрикта Беча, који у разговору са грађанима на улицама представља програм своје странке.
- Оно што могу да кажем је да ће се наша партија на нивоу Беча залагати за побољшање безбедносне ситуације на улицама, али и за обавезно образовање грађана наше земље – рекао нам је кратко Нико и изразио наду да ће српски народ који живи у Аустрији баш њиховој странци дати глас на изборима.
У тренутку када се наша екипа налазила на улицама Беча, Слободарска партија Аустрије (ФПО) на чијем је челу Хањц Кристијан Штрахе, као ни Партија зелених коју предводи Улрике Луначек, иначе известилац Европског парламента за Косово, у Бечу нису имали постављене штандове, већ су само њихови чланови делили пропагандни материјал шетајући улицама обучени у бојама странака.
За кога гласају Срби у Бечу
Као и на предходним изборима у Аустрији, пресудни утицај могли би да имају аустријски грађани пореклом из земаља бивше Југославије. Иако је до сада пракса показала да досељеници из бивше Југе генерално ретко излазе на изборе и често немају јасно дефинисан политички став, политичке партије у Аустрији на све начине желе да придобију њихове гласове. Поред добро познате реторике Штрахеа да Србија треба да уђе у ЕУ, али једино са Косовом у саставу јер оно је Српско, пред ове изборе подршку уласка Србије у ЕУ дали су и Себастијан Курц, али и Кристијан Керн.
У Бечу смо, пак, разговарали са Србима који тамо живе не би ли сазнали да ли ће ове године изаћи на изборе и коме ће дати глас.
- Живим и радим у Бечу већ три године, али нисам њихов држављанин те немам право гласа. Што се мене тиче сва обећања која дају њихове политичке партије само су део скупљања гласача, али од тих обећања, ништа од тога нисам до сада видела у пракси. Куцала сам на више адреса, слала мејлове, како бих покренула неки поступак за добијање њиховог држављанства, али још увек никакав одговор нисам добила. Водим се овде као студент, иако имам четрдесет година – каже нам Марија са којом смо разговарали у центру аустријске престонице.
С друге стране, старији грађани са којима смо разговарали, а који имају регулисан статус по питању аустријског држављанства подељеног су мишљења. Неки од њих су нам рекли да не излазе на изборе јер је процедура компликована, док се други опредељују да заокруже десничарске странке.
- Деведесетих сам дошао у Аустрију, али до сада нисам гласао ни на једним изборима јер цела процедура захтева доста времена. Прво што, ми Срби, морамо да урадимо је да одемо у наше представништо и да се пријавимо уколико желимо да добијемо позиве за гласање. Када буду тај поступак олакшали можда ћу и гласати за неког од њих – каже нам Милан.
Подсетимо, ванредни парламентарни избори у Аустрији расписани су након распада коалиције Социјалдемократске партије (СПО) и и Народна странка (ОВП). Тренутно према предизборним анкетама као водећа странка истакла се ОВП на чијем челу се од пре пар месеци налази Себастијан Курц, а предизборну кампању у тој земљи обележиле су теме везане за избеглице, Турке и Ислам.