Parlamentarni izbori u Norveškoj: Odnosi sa Evropskom unijom pod znakom pitanja!
Pokrenuta debata o nacionalnim vrednostima
U Norveškoj se danas održavaju parlamentarni izbori uoči kojih je pokrenuta debata o nacionalnim vrednostima, a glasači se pitaju koliko bi Norveška trebalo da bude bliska sa Evropskom unijom i kakve su joj odgovornosti prema migrantima i tražiocima azila.
Dok Britanija gleda u Norvešku kao inspiraciju u svom "razvodu" od EU, neki u Oslu vide Britaniju kao model za prekidanje veza sa EU u potpunosti.
Ni manje, ni više: Evo koliko će Britaniju koštati napuštanje Evropske unije!
Gradonačelnik Londona nagovestio: Postoji način da se spreči BREGZIT!
Ovakva populistička pozicija počinje da bude popularna, jer levičarska Laburistička partija Norveške, kao i desničari, gledaju da nađu partnere kako bi formirali manjinu u parlamentu, piše AP.
Na vlasti je trenutno koalicija premijerke Erne Solberg, dok su laburisti glavna opozicija - najveća partija u parlamentu, međutim, i dalje joj fali podrška bar još dve manje partije za većinu.
The national election on Monday may have implications for Norway's relationship with the #EU https://t.co/wQTket7U6B— Trygve Ugland (@tugland1) September 9, 2017
Centristička partija je obećala da će podržati laburiste, pod uslovom da se obavi istraga o odnosima Norveške sa EU. Norveška nije u EU, međutim, ima pristup jedinstvenom tržištu od skoro pola milijarde ljudi, a takodje prihvata migrante i oponaša zakone EU.
- Mi smo zemlja koja se večito protivila elitama. Evropska unija je elita koja oduzima previše moći od našeg parlamenta. Mislimo da to prenosi previše suvereniteta i neizglasane birokratiju u Brisel - rekao je lider Centrističke partije, Sigve Slagsvol Vedum za AP.
Pred izbore popularnost Centrističke partije je porasla, a Vedum dodaje da je situacija u Norveškoj mnogo manje drastična nego Bregzit, ali da pomno prate situaciju u Britaniji.
Profesor političkih nauka na Norveškom univerzitetu tehnologije Toril Alberg smatra da su laburisti i konzervativci previše posvećeni trenutnom dogovoru i da su pregovori ili referendum o EU malo verovatni. Sa druge strane, lider Centrističke partije smatra da je vreme pravo.
Bregzit znači da postoji nova stvarnost i da će biti novih trgovinskih dogovora sa EU. Želimo da vidimo te prilike - rekao je on.
Opadajuća popularnost laburista znači da većina u parlamentu zavisi od evroskeptične Socijalističke partije, a moguće i od zelenih, kao i od ekstremne levice - Crvene partije. Sve te stranke imaju neprijateljski stav prema trenutnom aranžmanu sa EU.
Norway's imminent election is on a knife-edge https://t.co/PUfQ0jwSQD pic.twitter.com/ZZU4Dh7E7E— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) September 8, 2017
Kada je u pitanju desno krilo, istraživanja pokazuju da konzervativci jedva imaju većinu, ali pod uslovom da održe na okupu manje partije. Drugačije vizije hrišćanskih i norveških vrednosti isprečile su se, međutim, između Partije napretka i hrišćanskih demokrata.
Visoki zvaničnik Partije napretka izazvao je kritike hrišćanskih demokrata zbog izjave da bi one kojima nije odobren azil trebalo zatvoriti dok čekaju deportaciju.
- Želimo da Norveška bude priznata kao zemlja koja ostaje verna svojoj međunarodnoj reputaciji, koju karakteriše saosećanje, mirotvorstvo i spremnost da brani siromašne zemlje i one koji beže da spasu svoje živote. Želimo novu vladu u koju nije uključena Partija napretka - rekala je liderka hrišćanskih demokrata Hilde Frafjord Jonson.