Парламентарни избори у Норвешкој: Односи са Европском унијом под знаком питања!
Покренута дебата о националним вредностима
У Норвешкој се данас одржавају парламентарни избори уочи којих је покренута дебата о националним вредностима, а гласачи се питају колико би Норвешка требало да буде блиска са Европском унијом и какве су јој одговорности према мигрантима и тражиоцима азила.
Док Британија гледа у Норвешку као инспирацију у свом "разводу" од ЕУ, неки у Ослу виде Британију као модел за прекидање веза са ЕУ у потпуности.
Ни мање, ни више: Ево колико ће Британију коштати напуштање Европске уније!
Градоначелник Лондона наговестио: Постоји начин да се спречи БРЕГЗИТ!
Оваква популистичка позиција почиње да буде популарна, јер левичарска Лабуристичка партија Норвешке, као и десничари, гледају да нађу партнере како би формирали мањину у парламенту, пише АП.
На власти је тренутно коалиција премијерке Ерне Солберг, док су лабуристи главна опозиција - највећа партија у парламенту, међутим, и даље јој фали подршка бар још две мање партије за већину.
The натионал елецтион он Monday may хаве имплицатионс фор Norway's релатионсхип with the #EU https://t.co/wQTket7U6B— Trygve Угланд (@tugland1) Септембер 9, 2017
Центристичка партија је обећала да ће подржати лабуристе, под условом да се обави истрага о односима Норвешке са ЕУ. Норвешка није у ЕУ, међутим, има приступ јединственом тржишту од скоро пола милијарде људи, а такође прихвата мигранте и опонаша законе ЕУ.
- Ми смо земља која се вечито противила елитама. Европска унија је елита која одузима превише моћи од нашег парламента. Мислимо да то преноси превише суверенитета и неизгласане бирократију у Брисел - рекао је лидер Центристичке партије, Сигве Слагсвол Ведум за АП.
Пред изборе популарност Центристичке партије је порасла, а Ведум додаје да је ситуација у Норвешкој много мање драстична него Брегзит, али да помно прате ситуацију у Британији.
Професор политичких наука на Норвешком универзитету технологије Торил Алберг сматра да су лабуристи и конзервативци превише посвећени тренутном договору и да су преговори или референдум о ЕУ мало вероватни. Са друге стране, лидер Центристичке партије сматра да је време право.
Брегзит значи да постоји нова стварност и да ће бити нових трговинских договора са ЕУ. Желимо да видимо те прилике - рекао је он.
Опадајућа популарност лабуриста значи да већина у парламенту зависи од евроскептичне Социјалистичке партије, а могуће и од зелених, као и од екстремне левице - Црвене партије. Све те странке имају непријатељски став према тренутном аранжману са ЕУ.
Norway's imminent елецтион ис он а книфе-едге https://t.co/PUfQ0jwSQD pic.twitter.com/ZZU4Dh7E7E— ПОЛИТИЦО Еуропе (@POLITICOEurope) Септембер 8, 2017
Када је у питању десно крило, истраживања показују да конзервативци једва имају већину, али под условом да одрже на окупу мање партије. Другачије визије хришћанских и норвешких вредности испречиле су се, међутим, између Партије напретка и хришћанских демократа.
Високи званичник Партије напретка изазвао је критике хришћанских демократа због изјаве да би оне којима није одобрен азил требало затворити док чекају депортацију.
- Желимо да Норвешка буде призната као земља која остаје верна својој међународној репутацији, коју карактерише саосећање, миротворство и спремност да брани сиромашне земље и оне који беже да спасу своје животе. Желимо нову владу у коју није укључена Партија напретка - рекала је лидерка хришћанских демократа Хилде Фрафјорд Јонсон.