PET VELIKIH PITANJA O PREDSEDNIČKIM IZBORIMA U SAD
Upoznajte se sa interesantnim činjenicama i nedoumicama vezanim za predsedničke izbore u SAD.
Na izborima u SAD učestvuju samo dva kandidata?
Celokupna pažnja je posvećena borbi predstavnika dve osnovne partije: kandidatu Demokratske partije Hilari Klinton i njenom konkurentu, republikancu Donaldu Trampu.
Zapravo, u 2016. godini SAD imaju šestoro kandidata.
Za mesto predsednika utrkuju se predstavnici Libertarijanske, Zelene i Konstitucionalne partije, ali i nezavisni kandidati.
Osim toga, u nekim državama glasač ima pravo da na listić napiše bilo koje ime – na primer – Miki Maus. Takvi glasovi, istina, ne mogu da izmene opštu sliku.
U SAD izbori su indirektni – šta to znači?
Zapravo, kada 8 novembra amerikanci izađu na izborna mesta, oni mogu da biraju ne samo predsednika, nego i takozvane elektore.
Elektori su predstavnici država, koji na kraju odlučuju pobednika predsedničke trke. Njihov rezultat u različitim državama se razlikuje, u zavisnosti od naseljenosti stanovništva u držav ( U Kaliforniji ih ima 55, a na Aljasci 3). Ukupno ih je 538. Po pravilu, oni glasaju tako, kako su im poručili građani.
Šta nije u redu sa izbornim sistemom?
U većini američkih država vlada princip ''pobednik nosi sve''. Na primer, pobednik u Pensilvaniji dobija glasove svih 20 elektora (a ne 10, ili 5) – čak i ako je njegova prednost u odnosu na rivale minimalna.
U rezultatima kandidati mogu primiti većinu glasova glasača, ali izgubiti izbore. To se desilo 2000 godine, kada je predsednik SAD postao Džordž Buš. On je zaostajao za svojim konkurentom (Al Gor) ta 0,5 odsto glasova, ali elektori su ga odabrali za predsednika.
Ko će da pobedi – Tramp ili Klinton?
Ankete pokazuju da vodi Hilari Klinton, ali Donald Tramp je prati sa minimalnim zaostatkom. Najverovatnije, situacija će postati jasna u poslednjim minutama prebrojavanja.
Pobednika određuje nekoliko država gde ni jedna partija nema jasnu prednost. Na izborima 2016. godine to su pre svega Florida, Pensilvanija, Ohajo i Severna Karolina.
Da bi pobedio, Tramp mora da sakupi većinu glasova u najmanje tri države: Floridi, Pensilvaniji i Ohaju.
Kada će biti objavljeni prvi rezultati?
#ТрампVsКлинтон. Рейтинги кандидатов в президенты США в день выборов #ElectionDay pic.twitter.com/bV6SgMqZSi— РИА Новости (@rianru) November 8, 2016
Izborna mesta u Floridu zatvaraju se 9. novembra, u noći između utorka i srede, u 1 sat posle ponoći po beogradskom vremenu. Tada će biti poznati i prvi rezultati glasanja u Nju Hempširu – još jednom štabu gde se odvija borba koja ne može mnogo da utiče.
Zatim će se pojaviti izlazni rezultati u Ohaju, Severnoj Karolini i Pensilvaniji. U 5.00 po lokalnom vremenu moraju biti objavljeni i rezultati izbora na celoj teritoriji SAD.