ПЕТ ВЕЛИКИХ ПИТАЊА О ПРЕДСЕДНИЧКИМ ИЗБОРИМА У САД
Упознајте се са интересантним чињеницама и недоумицама везаним за председничке изборе у САД.
На изборима у САД учествују само два кандидата?
Целокупна пажња је посвећена борби представника две основне партије: кандидату Демократске партије Хилари Клинтон и њеном конкуренту, републиканцу Доналду Трампу.
Заправо, у 2016. години САД имају шесторо кандидата.
За место председника утркују се представници Либертаријанске, Зелене и Конституционалне партије, али и независни кандидати.
Осим тога, у неким државама гласач има право да на листић напише било које име – на пример – Мики Маус. Такви гласови, истина, не могу да измене општу слику.
У САД избори су индиректни – шта то значи?
Заправо, када 8 новембра американци изађу на изборна места, они могу да бирају не само председника, него и такозване електоре.
Електори су представници држава, који на крају одлучују победника председничке трке. Њихов резултат у различитим државама се разликује, у зависности од насељености становништва у држав ( У Калифорнији их има 55, а на Аљасци 3). Укупно их је 538. По правилу, они гласају тако, како су им поручили грађани.
Шта није у реду са изборним системом?
У већини америчких држава влада принцип ''победник носи све''. На пример, победник у Пенсилванији добија гласове свих 20 електора (а не 10, или 5) – чак и ако је његова предност у односу на ривале минимална.
У резултатима кандидати могу примити већину гласова гласача, али изгубити изборе. То се десило 2000 године, када је председник САД постао Џорџ Буш. Он је заостајао за својим конкурентом (Ал Гор) та 0,5 одсто гласова, али електори су га одабрали за председника.
Ко ће да победи – Трамп или Клинтон?
Анкете показују да води Хилари Клинтон, али Доналд Трамп је прати са минималним заостатком. Највероватније, ситуација ће постати јасна у последњим минутама пребројавања.
Победника одређује неколико држава где ни једна партија нема јасну предност. На изборима 2016. године то су пре свега Флорида, Пенсилванија, Охајо и Северна Каролина.
Да би победио, Трамп мора да сакупи већину гласова у најмање три државе: Флориди, Пенсилванији и Охају.
Када ће бити објављени први резултати?
#ТрампVsКлинтон. Рейтинги кандидатов в президенты США в день выборов #ElectionDay pic.twitter.com/bV6SgMqZSi— РИА Новости (@rianru) Новембер 8, 2016
Изборна места у Флориду затварају се 9. новембра, у ноћи између уторка и среде, у 1 сат после поноћи по београдском времену. Тада ће бити познати и први резултати гласања у Њу Хемпширу – још једном штабу где се одвија борба која не може много да утиче.
Затим ће се појавити излазни резултати у Охају, Северној Каролини и Пенсилванији. У 5.00 по локалном времену морају бити објављени и резултати избора на целој територији САД.