Pitanje NAD PITANJIMA: Da li je Katalonija zaista NEZAVISNA?
Za nezavisnost glasalo 2,5 miliona od ukupnih 7,5 miliona stanovnika Katalonije
Katalonski poslanici i zvaničnici izglasali su nezavisnost od Španije glasajući u tajnosti o nečemu što nema pravnu vrednost, piše španski "El Pais".
GARDIJAN O KATALONSKOM PITANJU: Rahoj mora pažljivo da postupa ili rizikuje da dođe do katastrofe
Stotine Španaca protestuje na ulicama Barselone: Neće dozvoliti CEPANJE svoje DOMOVINE (FOTO/VIDEO)
Glasanje je obavljeno u tajnosti, jer se proglašavanje nezavisnosti smatra za zločin, odnosno za pobunu, za koju preti i do 35 godina zatvora.
Slike praznog parlamenta koji tajno glasa o jednoj tako važnoj stvari neće zauvek promeniti samo Kataloniju, već čitavu Španiju.
List navodi da partije koje se zalažu za nezavisnost predstavljaju 2,5 miliona glasova od ukupnih 7,5 miliona stanovnika, odnosno 5,5 miliona onih sa glasačkim pravom.
Španski Senat odobrio je dodatne mere suspendujući autonomiju Katalonije. Nekoliko sati nakon proglašenja nezavisnosti Madrid je raspustio katalonski parlament i pozvao na izbore.
- Katalonija nije nezavisna. Lideri koji se bore za nezavisnost nemaju ni društvenu, ni političku većinu kako bi Kalatonija postala ''nezavisna, suverena, demokratska, socijalna republika, zasnovana na vladavini prava' - navodi "El Pais".
Rahoj dao ZELENO SVETLO: Počela primena HITNIH MERA prema Kataloniji!
List dodaje da ono što se događalo u petak predstavlja vrhunac sve radikalizovanijeg puta regionalnih političkih lidera koji su se pridružili radikalnoj levici u nameri da proglase nezavisnost Katalonije uprkos ceni.
Ovi lideri su, kako se navodi, ostavili po strani pet miliona glasača koji nisu glasali ili su glasali za neseparatisticke partije na izborima 2015., a takođe su po strani ostavili i mnoge Špance iz drugih delova zemlje koji žive i rade u Kataloniji, navodi list.
U krizi koja se pogoršala sa globalnom ekonomskom krizom koja je pocela 2008. katalonski nacionalisti odgovorili su na rast nezaposlenosti i smanjenje javnih usluga govorima o tome kako je "osiromašena Španija povukla dole i Kataloniju, koja je po njihovom mišljenju ekonomski i kulturno superiornija".
Ovi lideri su sada, kako se navodi, doveli do najvećeg rasta populističke plime i to preko Zapada.
List piše da, kada je Tramp došao u Belu kuću sa svojom izolacionistickom porukom, kada je Bregzit pobedio, pojavio se i nacionalizam u Kataloniji i napravio ogromnu štetu u regionu.
PALA ŠPANSKA ZASTAVA U ĐIRONI: Katalonci udarili na NAJSVETIJI simbol države
- Uz sve to Rusija, se pojavljuje sa ometanjem i mašinerijom lažnih vesti, uvek sa namerom da oslabi SAD i EU - dodaje "El Pais".
Preuzimanje kontrole nad Katalonijom je nešto što se nije dogodilo još od građanskog rata u 18. veku a tada je pobednik bio Filip V, prvi monarh u Španiji iz dinastije Burbon, koji je ukinuo katalonsku vladu.
- Jedino stvarno dostignuće separatista danas je da nas vrate u to mračno vreme. Ovoga puta Madridu nisu ostavili izbora - navodi list.