Politička kriza potresa Nemačku: Ko će najviše profitirati od pada Šolcove vlade?
Nemački kancelar danas se suočava s postupkom izglasavanja nepoverenja nakon što je pala nemačka koalicijska vlada, sastavljena od socijaldemokrata, Zelenih i Liberala. Olaf Šolc nada se izglasavanju nepoverenja, a račun bi mogli da mu pomrse članovi krajnje desne Alternative za Nemačku.
Naime, deo članova AfD-a izjavljivao je uoči zakazanog glasanja da će taktički podržati premijera i njegovu manjinsku vladu u nemačkom Bundestagu. To bi produžilo agoniju nemačkog političkog vođstva, jer nepoverenje Šolcu, na koje i sam računa, značilo bi i raspisivanje izbora i izlazak Nemaca na birališta u februaru.
Šolc je zatražio izglasavanje poverenja nakon što je propao koalicijski proračun i nakon što je razrešio dužnosti ministra finansija Kristijana Lindnera, šefa koalicijskog partnera, stranke FDP, čime je koalicijska vlada postala manjinska. Prema nemačkom ustavu, to može zatražiti jedino sam kancelar, a stavka je unesena kako bi uklonila mogućnost od političke nestabilnosti od koje je patila Vajmarska republika 20-ih i 30-ih godina prošlog veka.
Očekuje se predvidljiv ishod i da predsednik Nemačke nakon toga raspiše izbore u planu za 23. februar. Međutim, stranki AfD opšti izbori ne odgovaraju tako brzo jer ankete pokazuju izvesnu pobedu CDU-a i Fridriha Merca, šefa stranke. Mercov je plan da dostavi dalekometne rakete u Ukrajinu, čemu se AfD, stranka sklona Rusiji, protivi.
Druge velike teme kojima će se baviti političke stranke u kampanji uključuju upravljanje ekonomskom krizom koja trese Nemačku, pitanje socijalne pravde i tema rat/mir. Inače, čelnici AfD-a izašli su ovih dana s izjavama da je Rusija pobednik u ratu s Ukrajinom i doveli u pitanje Nemačko članstvo u NATO-u. Ta stranka gura u središte kampanje teme o imigraciji u Nemačkoj i pitanje nemačke pomoći Ukrajini te stvara dodatnu krizu nestabilnosti u zemlji. Iako tvrdi da nije saveznik Moskve, stavovi su im proruski.
Dok se čeka izglasavanje nepoverenja, Hajo Funke, stručnjak iz Nemačko-američkog instituta, rekao je da je najveći gubitnik glasanja o poverenju stranka FDP.
- Čini se da su SPD i Zeleni profitirali od raspada koalicije i da je konačni raskid doneo olakšanje Šolcu - smatra Funke.
Iako se prognozira relativna pobeda za CDU-CSU, nemački desni centar verovatno neće moći sam da sastavi vladu. Očekuje se koalicija s SPD-om ili saradnja sa Zelenima.
Politička kriza i biranje novog pravca događa se u trenutku neviđene krize nemačke ekonomije. Blumbergovi autori navode kako su visoke cene energenata i pad izvoza nemačka domaćinstva osiromašili za 2.500 evra.
- Postoji pretnja da pad snage ekonomije postane nepovratan - piše Bloomberg.
Nemačka stagnira proteklih pet godina, a privreda je za pet posto manje nego što je trebalo da bude, da su se održali trendovi rasta od pre pandemije.
Bloomberg Economics procenjuje da trend još više zabrinjava jer se čini da je reč o strukturnim i teško rešivim problemima u čijem su temelju zatvaranje ruske jeftine energije i problemi koji nemačka auto industrija u pokušaju konkurisanja kineskim automobilskim kompanijama.
Srbija Danas/Bloomberg/Euronews/Jutarnji list