Политичка криза потреса Немачку: Ко ће највише профитирати од пада Шолцове владе?
Немачки канцелар данас се суочава с поступком изгласавања неповерења након што је пала немачка коалицијска влада, састављена од социјалдемократа, Зелених и Либерала. Олаф Шолц нада се изгласавању неповерења, а рачун би могли да му помрсе чланови крајње десне Алтернативе за Немачку.
Наиме, део чланова АфД-а изјављивао је уочи заказаног гласања да ће тактички подржати премијера и његову мањинску владу у немачком Бундестагу. То би продужило агонију немачког политичког вођства, јер неповерење Шолцу, на које и сам рачуна, значило би и расписивање избора и излазак Немаца на биралишта у фебруару.
Шолц је затражио изгласавање поверења након што је пропао коалицијски прорачун и након што је разрешио дужности министра финансија Кристијана Линднера, шефа коалицијског партнера, странке ФДП, чиме је коалицијска влада постала мањинска. Према немачком уставу, то може затражити једино сам канцелар, а ставка је унесена како би уклонила могућност од политичке нестабилности од које је патила Вајмарска република 20-их и 30-их година прошлог века.
Очекује се предвидљив исход и да председник Немачке након тога распише изборе у плану за 23. фебруар. Међутим, странки АфД општи избори не одговарају тако брзо јер анкете показују извесну победу ЦДУ-а и Фридриха Мерца, шефа странке. Мерцов је план да достави далекометне ракете у Украјину, чему се АфД, странка склона Русији, противи.
Друге велике теме којима ће се бавити политичке странке у кампањи укључују управљање економском кризом која тресе Немачку, питање социјалне правде и тема рат/мир. Иначе, челници АфД-а изашли су ових дана с изјавама да је Русија победник у рату с Украјином и довели у питање Немачко чланство у НАТО-у. Та странка гура у средиште кампање теме о имиграцији у Немачкој и питање немачке помоћи Украјини те ствара додатну кризу нестабилности у земљи. Иако тврди да није савезник Москве, ставови су им проруски.
Док се чека изгласавање неповерења, Хајо Функе, стручњак из Немачко-америчког института, рекао је да је највећи губитник гласања о поверењу странка ФДП.
- Чини се да су СПД и Зелени профитирали од распада коалиције и да је коначни раскид донео олакшање Шолцу - сматра Функе.
Иако се прогнозира релативна победа за ЦДУ-ЦСУ, немачки десни центар вероватно неће моћи сам да састави владу. Очекује се коалиција с СПД-ом или сарадња са Зеленима.
Политичка криза и бирање новог правца догађа се у тренутку невиђене кризе немачке економије. Блумбергови аутори наводе како су високе цене енергената и пад извоза немачка домаћинства осиромашили за 2.500 евра.
- Постоји претња да пад снаге економије постане неповратан - пише Блоомберг.
Немачка стагнира протеклих пет година, а привреда је за пет посто мање него што је требало да буде, да су се одржали трендови раста од пре пандемије.
Блоомберг Ецономицс процењује да тренд још више забрињава јер се чини да је реч о структурним и тешко решивим проблемима у чијем су темељу затварање руске јефтине енергије и проблеми који немачка ауто индустрија у покушају конкурисања кинеским аутомобилским компанијама.
Србија Danas/Bloomberg/Euronews/Jutarnji лист