Асад пребацивао новац авионима у Русију: Количина коју је изнео мери се у тонама, док је акција транспорта трајала више од две године
Централна банка Сирије је у време Башара ал Асада пренела у Москву око 250 милиона долара у готовини. Акција је трајала две године, у тренутку када је Сирија дуговала новац Русији за војну подршку, а истовремено су рођаци председника куповали имовину у Русији.
Фајненшел тајмс је открио записе који показују да је Асад, иако му је очајнички недостајало девиза, изнео из земље новчанице тешке скоро две тоне, углавном у апоенима од 100 долара и 500 евра, на московски аеродром Внуково да би биле депоноване у руским банкама између 2018. и 2019.
Опозиционе личности и западне владе оптужиле су Асада да пљачка богатство Сирије и окреће се криминалним активностима како би финансирао рат и сопствено богаћење.
Дејвид Шенкер, који је био помоћник америчког државног секретара за блискоисточне послове од 2019. до 2021., рекао је да трансфери нису изненађујући, с обзиром да је Асад редовно слао новац из земље за "обезбеђивање својих незаконито стечене имовине".
- Морао је да изнесе свој новац у иностранство, у безбедно уточиште, да би могао да га искористи да обезбеди леп живот... за себе и свој ужи круг - рекао је он.
- Русија је годинама била уточиште за финансије Асадовог режима - рекао је Ејад Хамид, виши истраживач Сиријског програма за правни развој, напомињући да је Москва постала "средиште" за избегавање западних санкција уведених након што је Асад угушио устанак 2011.
Асадово бекство у Москву док су се побуњеници приближавали Дамаску чак је разбеснело неке бивше лојалисте режиму, који то виде као доказ да је Асад гледао само сопствене интересе.
Пошиљке новца наводно су пребациване у Русију авионима, између марта 2018. и септембра 2019. године.
Укупно је изведен 21 лет од марта 2018. до септембра 2019. године.
Према евиденцији, није било таквих трансфера готовине између сиријске централне банке и руских банака пре 2018. године.
Чак и када је државна каса Сирије уништена ратом, Асад и његови блиски сарадници у протеклих шест година преузели су личну контролу над критичним деловима уништене економије земље, рекли су људи са увидом у власт Асада.
Прва дама Асма ал-Асад, бивша банкарка ЈП Моргана, изградила је моћну позицију утичући на токове међународне помоћи и на челу тајног председничког економског савета. Асад и његови помоћници такође су остварили приходе од међународне трговине дрогом и шверца горива, тврде Американци.
Сиријски готовински трансфери раније су изазвали санкције Вашингтона. Америчко министарство финансија је 2015. оптужило бившег гувернера сиријске централне банке Адиба Мајалеха и службеника централне банке Батул Рида за омогућавање масовних трансфера готовине у Русију и управљање пословима везаним за гориво.
Записи показују да је готовина испоручена Москви 2018. и 2019. године испоручена Руској финансијској банци, или РФК, руском кредитору са седиштем у Москви, којим управља Рособоронекспорт, руска државна компанија за извоз оружја.
Фајненшел Тајмс је 2019. године известио да је Асадова породица од 2013. купила најмање 20 луксузних станова у Москви користећи сложен низ компанија и кредитних аранжмана.
Србија Данас/ФинанциалТимес