Израел бацио "земљотрес бомбу" на Сирију: Стравични снимци шокирали свет, експлозија толико јака да је регистрована на Рихтеровој скали (ВИДЕО)
"Колосалне" експлозије испуниле су небо Сирије јер су израелски удари намењени војним локацијама били "најснажнији" више од деценије у тој области, уз експлозије које су регистроване и сензорима земљотреса.
Група ратних посматрача саопштила је да су израелски удари гађали војна места у сиријском приобалном региону Тартус.
"Израелски ратни авиони извели су нападе" на низ локација, укључујући јединице противваздушне одбране и "складишта ракета земља-земља", саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права, у, како је саопштила, "најтежим ударима у обалном региону Сирије од почетка напада 2012. године".
Тврди се да је експлозија била толико велика да је сеизмичким сензорима измерена као магнитуда 3.0, а иначе Тартус је био локација једне од две руске војне базе у Сирији и коришћен је као поморска база, као и као складиште муниције.
Огромна експлозија, као и секундарне експлозије, могу указивати на присуство велике количине ускладиштеног наоружања.
Драматични видео снимци који круже друштвеним мрежама показали су велики сјајни бљесак праћен неколико експлозија које су послале огроман облак дима у облику печурке у ваздух.
Руско министарство спољних послова саопштило је раније данас да је евакуисало део свог дипломатског особља из Сирије, недељу дана након пада државног диктатора Башара ел Асада.
Према истраживачу Ричарду Кордару, експлозију је детектовала магнетометарска станица удаљена 820 километара у Иснику у западној Турској. Додао је да је сигнал путовао отприлике "двапут брже" него код типичног земљотреса.
Поморску војну базу је први пут успоставио Совјетски Савез у Тартусу 1971. године. До 2017. објекат је био класификован као "тачка материјално-техничке подршке", а не као база и једина је руска улазна тачка на Медитеран.
Центар је коришћен за испоруку наоружања и залиха док је Русија интервенисала у сиријском грађанском рату 2015. Путин је наредио проширење базе 2017. године, након што је Асад бесплатно дао у закуп објекат на 49 година у замену да му помогне да остане на власти.
Русија је такође управљала базом у Хмејмиму 2015. године, пренаменивши постојећи цивилни аеродром у близини лучког града Латакије. Верује се да је објекат добро заштићен, са безбедносним периметрима и противваздушном одбраном која има домет до 250 километара, преносе руски државни медији.
Иако руска војска не објављује бројеве ангажовања, аналитичари верују да се број војника који су тамо стационирани значајно смањио након Путинове инвазије на Украјину.
У среду је портпарол Кремља рекао да је Москва у контакту са новим властима у Сирији у вези са будућношћу њихових база.
Ваздушни удари сада постављају више питања о будућности руског ангажовања у земљи, укључујући војни аеродром Хмеимим.
Након 11-дневне офанзиве, побуњеничка коалиција којом доминира исламистичка група Хајат Тахрир ал-Шам (ХТС) збацила је Ал-Асада, који је побегао у Русију заједно са својом породицом. Русија је била један од Ал-Асадових главних подржавалаца током грађанског рата у Сирији, пружајући трупе и виталну ваздушну подршку од 2015. како би потиснула побуњенике који су напредовали и пружила подршку баасистичком диктатору.
Руска обавештајна служба морала је да убеди бившег председника да ће изгубити борбу и да напусти земљу док су опозиционе снаге марширале на Дамаск.
Добро позиционирани извори рекли су јуче Блумбергу да су већ у току разговори како би се осигурало да руске снаге остану у поморској луци у Тартусу - јединој руској луци на Медитерану.
Сателитски снимци снимљени раније ове недеље су ипак показали да је Русија, барем за сада, напустила своју поморску базу у Тартусу од пада Дамаска 8. децембра. Пет ратних бродова је снимљено у луци прошле недеље, али су отишли до понедељка. То долази након што су САД одржале директне разговоре са побуњеничким снагама и инсистирале да нова влада мора уништити хемијско оружје у земљи.
Упоредо са кампањом у Сирији, Израел је извео нове нападе на Либан, док су мајка и њена петогодишња ћерка биле међу мртвима након што је очигледно била мета и општински састанак у централној Гази. ИДФ је саопштила да је у ваздушном нападу убијен кључни члан Хамаса.
Наим Касем, шеф терористичке групе Хезболах коју подржава Иран, позвао је нови сиријски режим да не нормализује односе са Израелом, додајући да је либанска оружана група изгубила пут снабдевања кроз Сирију.
Раније прошле недеље, Геир Педерсен, специјални изасланик Уједињених нација за Сирију, рекао је да су израелски ваздушни напади у Сирији "веома забрињавајући развој догађаја" и да их треба зауставити.