Др Поповић саветује: Ево како да се решите гасова, надутости и бола у стомаку
Учесталост појаве надутости и гасова је 16 до 30% у општој популацији, а код ИБС пацијената и до 90%.
Надутост трбуха представља непријатан осећај који се јавља због присуства повећане количине гасова у цревима, а може бити праћена и видљивим повећањем обима трбуха.
Професор др Драган Поповић, Клиника за гастроентерологију и хепатологију, Универитетског Клиничког Центра Србије и професор на Медицинском факултету у Београду одговара на питања због чега се надутост јавља, али и како можемо помоћи особама које муче гасови, грчеви и бол у стомаку.
Надимање може бити симптом различитих болести органа за варење, а веома често је повезано са синдромом иритабилног колона (ИБС), такозвана „нервозна црева“. Према званичним критеријумима симптом који издваја ИБС од других функционалних поремећај дебелог цева је обавезно присуство бола у трбуху, уз измењен ритам цревног пражњење по типу опстипације (затвора) или дијареје (пролива) или њихове наизменичне појаве. Најчешћи симптом који прати бол у трбуху и измењено цревно пражњење код ИБС пацијената је надимање трбуха.
Учесталост појаве надутости и гасова је 16 до 30% у општој популацији, а код ИБС пацијената и до 90%.
Надимање трбуха доводи до смањеног квалитета живота, јер пацијенту отежава обављање свакодневних животних активности, професионалних задатака, а такође утиче и на квалитет друштвеног живота.
Шта изазива гасове у трбуху и надимање? Разлози који доводе до надимања могу бити храна, начин конзумирања хране и количина. Затим, поремећај у саставу бактерија у дебелом цреву, појачан раст и размножавање бактерија у танком цреву, али и нижи праг толеранције цревног система на спољне дражи,
Надимање се чешће јавља код жена, може да буде повезано са стресом, али се најчешће повезује са узимањем одређене врсте хране. Пацијенти често примећују да се надимање појачава после оброка, тако да и сами покушавају да смање тегобе, избегавањем неких намирница у исхрани. Због тога се као прва препорука у решавању надимања предлаже хигијенско-дијететски режим, па тек онда употреба лекова.
Који су симптоми надимања? Поред повећања обима трбуха присутна је и нелагодност или бол у трбуху који настаје као последица растезања зида црева вишком гасова. Такође, бол могу изазвати и грчеви црева који настају због претходног растезања. Присутни су често и чујни рад црева, крчање и претакање у трбуху.
Да ли гасови у трбуху могу изазвати бол у леђима или у грудима? Претходно описане тегобе у смислу растезања црева вишком гасова, као и грчеви, могу се ширити и ван трбуха и дати сензације и у околини. Такође надутост трбуха доводи до подизања дијафрагме што може довести до нелагоде у грудном кошу и осећаја недостатка ваздуха.
Која дијета се препоручује у пацијената са надимањем трбуха? ФОДМАПс дијета подразумева избацивање свих угљених хидрата кратког ланца. Они везују воду у танком цреву, тешко се варе, не ресорбују се у танком цреву и због тога их ферментују цревне бактерије, што доводи до производње гасова као што су водоник, угљен-диоксид и метан.
Ови угљени хидрати се налазе у храни као што је воће (јабуке, трешње, вишње, лубеница), затим поврће (лук, карфиол, грашак, броколи); млеко и млечни производи који садрже лактозу; али и житарице (пшеница, раж, јечам); мед и вештачки заслађивачи. Наведене намирнице треба избегавати.
Како се може помоћи пацијентима који имају надимање? Поред дијете и избегавања наведених намирница јако је важно спроводити адекватан режим исхране у смислу навика о којима смо већ говорили.
Уколико наведене корекције у исхрани не доведу до побољшања, већ је надимање и даље присутно, и онемогућава пацијента у обављању свакодневних активности или му битно утиче на квалитет свакодневног живота, терапију треба започети пробиотицима. Улога пробиотика у отклањању симптома надутости је позната и призната од стране релевантних гастроентеролошких удружења. Пробиотска култура, као што је Lactobacillus плантарум, која се налази у пробиотском препарату Флобиан® својим деловањем смањују надимање трбуха код великог броја пацијената, што је показано клиничким студијама.
Препоручена употреба је једноставна, без нежељених дејстава и због тога је могу прописивати и гастроентеролози, али и лекари на нивоу примарне здравствене заштите, као и фармацеути. Препоручује се дужа примена, у трајању од 4 недеље, минимум, у дози од једне капсуле дневно.