То нису дронови већ застрашујућа завера: Саветник Доналда Трампа о летелицама над САД
Појава мистериозних дронова широм Сједињених Америчких Држава изазвала је узбуну међу грађанима и политичарима, док се спекулације о њиховом пореклу и сврси умножавају.
Ова ситуација кулминирала је изјавама Чарлија Кирка, саветника Доналда Трампа, који је сугерисао повезаност између ових догађаја и теорије завере познате као „Пројекат Блуе Беам“.
Кирк, познат као конзервативни политички активиста и близак сарадник Доналда Трампа, изазвао је буру на друштвеној платформи X изјавом да су дронови део владиног плана за манипулацију јавношћу.
У својој објави, Кирк је указао на видео-снимке на којима се „светлеће кугле“ наводно трансформишу у авионе, чиме је подгрејао спекулације о тајном пројекту чији је циљ, према његовим речима, наметање ауторитарног режима.
„Пројекат Блуе Беам“ је теорија завере која тврди да елите користе напредне технологије за симулацију небеских појава, попут инвазије ванземаљаца или религијских чуда, како би манипулисале популацијом.
Ова теорија, која датира из 1990-их, поново је стекла популарност у доба интернетских спекулација и дезинформација. Кирк је ову идеју оживео повезивањем мистериозних дронова са наводним владиним експериментима, док је истакао да „америчка влада не истражује овај феномен јер га сама ствара“.
Доналд Трамп, бивши председник и актуелни председнички кандидат, захтевао је хитну акцију. На својој друштвеној мрежи Truth, Трамп је изјавио: „Мистериозни дронови су примећени широм земље.
Да ли је могуће да се то догађа без знања наше владе? Сумњам у то! Информишите јавност одмах, или их оборите!“
У међувремену, Пентаон тврди да не постоји угрожавање националне безбедности, али није пружио задовољавајуће објашњење за повећан број дронова у последњих неколико недеља.
Већина пријављених појава десила се у Њу Џерзију, док су слични извештаји стигли из држава попут Вашингтона и Калифорније.
Дронови величине аутомобила, који не емитују ни топлоту ни звук, наводно су невидљиви за радаре, што је додатно подгрејало спекулације.
Полиција у Њу Џерзију описала их је као „нешто што раније нисмо видели“. Занимљиво је да су неколико дана пре него што су дронови први пут примећени, обавештајни извори указали на присуство иранског брода у близини обале Њу Џерзија.
Конгресмен Џеф Ван Дру тврдио је да дронови долазе са „непријатељског матичног брода“, удаљеног стотинама миља од обале.
Ван Дру није искључио могућност да су дронови повезани са Кином или Ираном, што је додатно подстакло теорије о страном уплитању. Он је критиковао Пентагон, оптужујући га да „не зна“ одакле дронови долазе и оптужио владу да скрива истину од јавности.
Видео-снимци „светлећих кугли“ из Њу Џерзија постали су вирални на друштвеним мрежама, а теорије завере брзо су стекле популарност. Поједини корисници интернета тврдили су да је реч о неидентификованим летећим објектима, док су други спекулисали о војном пореклу дронова.
Један анонимни корисник Reddita, наводни „оператер радара“, тврдио је да су дронови део војних вежби под потпуном контролом свемирских снага САД.
Поједини коментатори отишли су корак даље, сугеришући да се ради о припреми за манипулацију јавношћу путем „лажних вести“ или чак о инсценираној ванземаљској инвазији. CNN је такође поменут у контексту снимања „припремног материјала“ за потенцијалне догађаје.
Власти су реаговале увођењем привремених забрана лета изнад војних база, укључујући артиљеријски арсенал Pikatinni у Њу Џерзију. Сличне мере примењене су и на Национални голф клуб Доналда Трампа у Бедминстеру.
Међутим, званични извори наглашавају да није пронађен ниједан доказ о повезаности дронова са страним ентитетима или злонамерним намерама.
Гувернер Њујорка, Кети Хочул, апеловала је на федералне власти да појачају активности на идентификацији мистериозних дронова и реформи закона о њиховој употреби. Хочул је нагласила да „ситуација постаје неодржива“ и да се јавност суочава са растућом несигурношћу.
Ова серија инцидената отвара питања о транспарентности власти, безбедности ваздушног простора и могућим манипулацијама јавним мњењем.
И док се теорије завере попут „Пројекта Блуе Беам“ шире интернетом, реалан узрок и сврха ових догађаја остају обавијени мистеријом. Федералне власти и даље истражују, али без конкретних закључака, што само доприноси све већем скептицизму и неповерењу јавности.