CEO SVET MU UPUTIO "POSLEDNJE ZBOGOM" Pogledajte kako su se zvaničnici oprostili od poglavara SPC
Episkop austrijsko-švajcarski Andrej poručio je danas da je patrijarh Irinej bio veliki prijatelj Austrije
Povodom smrti patrijarha Irineja tokom celog dana pristižu reakcije iz celog sveta. Nemačka biskupska konferencija uputila je telegram saučešsća Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a oglasili su se verski zvaničnici i iz drugih zemalja.
Povratak klupskog fudbala: GORI SVE od Londona do Napulja!
TRI DETALJA IZ ŽIVOTA PATRIJARHA IRINEJA: Da li ste čuli priče o sedoj kosi, Gračanici i Pavlu?
ZBOG EPIDEMIJE KORONA VIRUSA: Ovako će izgledati oproštaj vernika od patrijarha Irineja
- Ujedinjeni smo sa vama i svima onima koji ovih dana tuguju za pokojnikom u tihom saosećanju - navodi se u pismu Nemačke biskupske konferencije.
Predsedavajući tog tela Georg Bencing naglasio je da je više od decenije patrijarh Irinej upravljao bogatstvom SPC i svojom duhovnom dubinom pružao vernicima orijentaciju i podršku.
On je ukazao da su naročito u periodu od 1999. do 2009. godine SPC, Nemačka biskupska konferencija i Evangelistička crkva vodili intenzivan dijalog o ulozi crkava na Balkanu, sa posebnim osvrtom na odgovornost crkve u procesu pomirenja.
Reakcija iz Austrije
Episkop austrijsko-švajcarski Andrej poručio je danas da je patrijarh Irinej bio veliki prijatelj Austrije, a nadbiskup bečki kardinal Kristof Šenborn opisao ga kao čoveka koji je gledao i izvan granica sopstvene crkve, koji se zalagao za teološki dijalog pravoslavne i karoličke crkve.
Šenborn je za Katpres rekao da je patrijarh bio taj koji je, nakon zbog politički prouzrokovanog prekida doprineo obnovi zvaničnog teološkog dijaloga pravoslavne i katoličke crkve na međunarodnom nivou 2006.u Beogradu.
Podsetio je da je Irinej tada bio u Nišu, te da je iz činjenice da je Niš bio rodno mesto cara Konstantina crpeo svoju ekomuensku inspiraciju.
- Bog će ga bogato nagraditi za ovo delo i pastoralno delovanje - naglasio je Šenborn.
Episkop Andrej je Katpresu rekao da je patrijarh Irinej veoma cenio ranijeg bečkog nadbiskupa kardinala Franca Keniga, a zatim i njegovog naslednika Šenborna.
- Patrijarh je uvek znao da ceni koliko katolička crkva u Austriji podržava SPC u zemlji - dodao je on.
Ukazao je da je već pre više godina odlučeno da se kardinal Šenborn nagradi najvišim ordenom SPC, ali do sada nije došlo do uručenja, te je za žaljenje što to neće moći da se dogodi pod patrijarhom Irinejem.
Kardinal Šenborn se, inače, poslednji put novembra 2018. sastao u Beogradu sa patrijarhom Irinejem.
Tada je patrijarh izrazio zahvalnost što je Austrija dobro prihvatila srpske pravoslavne vernike.
Osim toga je pozitivno pomenuo što je bečka nadbiskupija 2014.godine jednu svoju crkvu u Beču predala SPC.
Episkop Andrej je ukazao da se patrijarh zalagao za dijalog sa katoličkom crkvom i da je podržavao posetu pape Srbiji.S tim u vezi je podsetio na pismo Irineja iz 2005.godine tadašnjem patrijarhu Pavlu, u kojem je apelovao da se povodom velike proslave Milanskog edikta 2013.pozovu svi hrišćanski poglavari, a tako i papa.
Takođe, navodi episkop Andrej, patrijarh Irinej se zalagao i za pomirenje Srba i Hrvata.
Saučešće bugarskog patrijarha
Bugarski patrijarh Neofit uputio je pismo saučešća Svetom sinodu Srpske pravoslavne crkve zbog smrti patrijarha Irineja.
- U ime Svetog sinoda Bugarske pravoslavne crkve i u naše ime prihvatite naše najiskrenije bratsko saučešće zbog neočekivane smrti Njegove Svetosti Patrijarha Irineja - napisao je patrijarh Neofit u svom pismu, prenosi bugarska agencija BTA.
Bugarska patrijaršija je takođe izrazila saučešće povodom smrti srpskog patrijarha Irineja.
- Neka Bog oprosti Njegovoj Svetosti Patrijarhu srpskom Irineju! Neka njegovo sećanje bude večno i blagosloveno! - navodi se u pismu.
Saučešće iz Hrvatske
Hrvatska biskupska konferencija (HBK) izrazila je saučešće Srpskoj pravoslavnoj crkvi povodom smrti patrijarha Irineja.
Predsednik HBK, zadarski nadbiskup Želimir Puljić, izrazio je, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu HBK, hrišćansko saučešće i molitvenu solidarnost Svetom sinodu, svim mitropolitima i episkopima SPC-a, sveštenstvu, monasima i monahinjama i svim vernicima Srpske pravoslavne Crkve.
Tim povodom nadbiskkup Puljić se prisetio i svog susreta s patrijarhom Irinejom 18. avgusta 2015. godine u Zadru i Irinejevog govora u zadarskoj katedrali kada je rekao da mu je drago što je Gospod dao priliku da poseti taj drevni hršćanski grad koji je imao priliku da dočeka i apostola Pavla.
- Ovaj grad i ovaj divni hram obilno nas podsećaju na naše zajedničko vreme, kada je bila jedna hršćanska Crkva. To vreme nije bilo kratko i nije bilo toliko daleko od našeg vremena. Bilo je to vreme kojem se Gospod radovao - rekao je srpski patrijarh u Zadru.
Patrijarh je, piše Puljić, tada rekao i da veruje, da, ako mi budemo radili da se to vreme povrati, obradovaćemo našeg zajedničkog Gospoda, naše svete ugodnike, među kojima je i Sveta Anastazija Rimljanka.
- Imamo puno zajedničkog i pored izvesnih razlika. Ali puno je više onoga što nas sjedinjuje, zbližava i čini da budemo jedni - ako ne zajedno, barem jedni pored drugih. Bilo je vreme koje bih rekao da se ne ponovi, kada smo činili nešto što ne priliči hršćanskom imenu. Kada se čovek udalji od Boga, onda je sve moguće - rekao je tada patrijarh Irinej u zadarskoj katedrali i pozvao na molitvu da to vreme bude daleko od nas i da se nikad ne ponovi.
Nadbikup Puljić podseća da je patrijarh tada rekao da "živimo u vremenu koje nas upućuje jedne drugima".
- Imamo zajedničkog bližnjega koji nisu s nama. Radi te blizine mi smo dužni i pozvani nešto da učinimo, da premostimo prošlost. Onu prošlost koja nas je delila. Prošlost koja je ostavila traga, s kojom se ne ponosimo. Gospod želi našu zajednicu. I mi svi činimo i treba da činimo, ako već nismo zajedno, ali da budemo bliski jedni drugima. Na nama je, na našim Crkvama vrlo velika odgovornost - kazao je patrijarh.
Obraćajući se tada nadbiskupu Puljiću, patrijarh je još kazao:
- Onakvi kakvi budemo mi, konkretno Vi i ja, koji predstavljamo svoju Crkvu, takvi će biti i naši vernici. Jer oni gledaju u nas, podržavaju nas i čine ono što mi želimo. Pa da se potrudimo da činimo i živimo ono što Gospod želi. Jer svi smo njegov narod - navodi se.
Istakao je tada i da Crkva sjedinjuje katolike i pravoslavne i da ono što, kako je govorio, nas sjedinjuje i što nam je zajedničko puno je veće od onoga što nas deli.
- Potrudimo se da podržimo to što nam je zajedničko, da to proglašavamo za našu metodu, plan i program našeg života - poručio je, između ostalog, tada patrijarh Irinej u zadarskoj katedrali, podsetio je nadbiskup Puljić u saučešću SPC.
Biskupi iz BiH uputili saučešće
Biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine uputili su saučešće Srpskoj pravoslavnoj crkvi i svim njenim vernicima povodom smrti patrijarha Irineja.
- Posebno molimo za sve koje je Gospodin pozvao k sebi, a među njima posebno za njegovu svetost patrijarha Irineja koji mu je verno služio vodeći Srpsku pravoslavnu crkvu u vremenu brojnih izazova - poručili su iz biskupi, prenosi portal Kliks pisanje Katoličke novinske agencije (KTA).
U telegramu saučešća iz Biskupske konferencije istakli su kako je smrt patrijarha Irineja nastupila u teškom periodu s kojim se svi vernici suočavaju.
- Gospodin je u svojoj božanskoj providnosti odlučio pozvati svoga slugu patrijarha Irineja u vremenu kada se vaša Pravoslavna, kao i Katolička crkva i svi vernici različitih religija, kao i sva stvorenja, zajedno uzdiše i muči, pogođeno pandemijom korona virusa. Molimo da mu nebeski Otac podari mesto među svojim svetima - istakli su u telegramu iz Biskupske konferencije.
Telegram su potpisali nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, mons. Tomo Vukšić, nadbiskup koađutor vrhbosanski, mons. Franjo Komarica biskup banjalučki, mons. Marko Semren pomoćni biskup banjalučki, mons. Petar Palić biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski.