POTEZ KINE I RUSIJE IZAZVAO PANIKU AMERIKE SAD podigle avione i razarače: Ovo se nikad u istoriji nije dogodilo (VIDEO)
Drama na Aleutskim ostrvima.
Ruske i kineske pomorske snage ove nedelje su zajednički patrolirale u vodama blizu Aljaske. Američki vojni stručnjaci kažu kako je to bila najveća flota stranih ratnih brodova koja se toliko približila američkoj obali, piše The Wall Street Journal.
Zvaničnici SAD-a tvrde kako se čak jedanaest ruskih i kineskih brodova približilo Aleutskim ostrvima. Kineske i ruske brodove celo vreme su pratili američki razarači i avioni.
- Ovo je prvi put u istoriji (da ruski i kineski vojni brodovi patroliraju toliko blizu obale SAD-a). S obzirom na rat u Ukrajini i napetosti oko Tajvana, taj je potez vrlo provokativan - kaže penzionisani mornarički kapetan Brent Sadler.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/04/21/profimedia-0770722131.jpg?itok=oHGoN1hW)
PUTIN IZDAO NAREĐENJE! Rusija sprema najsavremenije naoružanje! EVO o čemu je reč!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/08/01/collage_maker-01-aug-2023-10-07-pm-3895.jpg?itok=ey65aCqX)
"IZGUBIĆE CELU VOJSKU" Dramatična predviđanja američkog eksperta o ishodu mogućeg sukoba Poljske i Rusije
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/11/27/orban.jpg?itok=TYFD3Pjv)
"TO JE BEZ PRESEDANA I NEREALNO": Amerika uputila zahtev Mađarskoj, Budimpešta oštro odgovorila
Portparol Severnog zapovedništva američke vojske potvrdio je da su Rusija i Kina izvele zajedničku pomorsku patrolu u vodama blizu Aljaske, ali nije precizirao broj brodova niti njihovu tačnu lokaciju.
- Zračne i pomorske snage pod našim zapovedništvom sprovodile su operacije kako bi osigurale odbranu SAD-a i Kanade. Patrola je ostala u međunarodnim vodama i nije se smatrala pretnjom - stoji u saopštenju američke vojske.
Ruska i kineska ambasada u Vašingtonu nisu odgovorili na zahtev za komentar, piše WSJ.
U tekstu se naglašava kako su američke snage - za razliku od ovog slučaja u kom su ruski i kineski brodovi stalno bili pod prismotrom četiri američkih razarača - prošli put kada je sedam ruskih i kineskih brodova plovilo blizu Aleuta u pratnju poslale samo jedan brod Obalske straže.
Takav, kako kaže, mlak odgovor SAD-a žestoko je kritikovao republikanski senator iz Aljaske Dan Salivan.
Intenzivniju saradnju kineske i ruske ratne mornarice američki zvaničnici tumače kao suprostavljanje Pekinga i Moskve savezništvu SAD-a s Japanom, Južnom Korejom i drugim regionalnim partnerima. Ruski ratni brodovi i kineska istraživačka plovila već su ranije primećeni u arktičkoj regiji.
- Primetili smo da se zajedničke ruske i kineske vežbe intenziviraju. Vidim da njihova saradnja postaje snažnija. To je zabrinjavajuće i to je opasno - kaže admiral Džon Akilino, čelnik američkog Indo-pacifičkog zapovedništva koje je odgovorno za vojne operacije u azijskom delu Pacifika.
Dok najnovija odbrambena strategija Pentagona navodi Kinu kao glavnu dugoročnu pretnju SAD-u, američki zvaničnici pomno prate povećanu saradnju između Pekinga i Moskve.
Nakon rata sa Ukrajinom, Kina je Rusiji postala najvažniji trgovinski partner, a julski izveštaj čelnika američke obaveštajne službe otkriva da je upravo Kina Moskvu snadbela s kritičnom tehnologijom koja se može koristiti u civilne, ali i u vojne svrhe.