ПОТЕЗ КИНЕ И РУСИЈЕ ИЗАЗВАО ПАНИКУ АМЕРИКЕ САД подигле авионе и разараче: Ово се никад у историји није догодило (ВИДЕО)
Драма на Алеутским острвима.
Руске и кинеске поморске снаге ове недеље су заједнички патролирале у водама близу Аљаске. Амерички војни стручњаци кажу како је то била највећа флота страних ратних бродова која се толико приближила америчкој обали, пише The Wall Стреет Јоурнал.
Званичници САД-а тврде како се чак једанаест руских и кинеских бродова приближило Алеутским острвима. Кинеске и руске бродове цело време су пратили амерички разарачи и авиони.
- Ово је први пут у историји (да руски и кинески војни бродови патролирају толико близу обале САД-а). С обзиром на рат у Украјини и напетости око Тајвана, тај је потез врло провокативан - каже пензионисани морнарички капетан Брент Садлер.
ПУТИН ИЗДАО НАРЕЂЕЊЕ! Русија спрема најсавременије наоружање! ЕВО о чему је реч!
"ИЗГУБИЋЕ ЦЕЛУ ВОЈСКУ" Драматична предвиђања америчког експерта о исходу могућег сукоба Пољске и Русије
"ТО ЈЕ БЕЗ ПРЕСЕДАНА И НЕРЕАЛНО": Америка упутила захтев Мађарској, Будимпешта оштро одговорила
Портпарол Северног заповедништва америчке војске потврдио је да су Русија и Кина извеле заједничку поморску патролу у водама близу Аљаске, али није прецизирао број бродова нити њихову тачну локацију.
- Зрачне и поморске снаге под нашим заповедништвом спроводиле су операције како би осигурале одбрану САД-а и Канаде. Патрола је остала у међународним водама и није се сматрала претњом - стоји у саопштењу америчке војске.
Руска и кинеска амбасада у Вашингтону нису одговорили на захтев за коментар, пише WSJ.
У тексту се наглашава како су америчке снаге - за разлику од овог случаја у ком су руски и кинески бродови стално били под присмотром четири америчких разарача - прошли пут када је седам руских и кинеских бродова пловило близу Алеута у пратњу послале само један брод Обалске страже.
Такав, како каже, млак одговор САД-а жестоко је критиковао републикански сенатор из Аљаске Дан Саливан.
Интензивнију сарадњу кинеске и руске ратне морнарице амерички званичници тумаче као супростављање Пекинга и Москве савезништву САД-а с Јапаном, Јужном Корејом и другим регионалним партнерима. Руски ратни бродови и кинеска истраживачка пловила већ су раније примећени у арктичкој регији.
- Приметили смо да се заједничке руске и кинеске вежбе интензивирају. Видим да њихова сарадња постаје снажнија. То је забрињавајуће и то је опасно - каже адмирал Џон Акилино, челник америчког Индо-пацифичког заповедништва које је одговорно за војне операције у азијском делу Пацифика.
Док најновија одбрамбена стратегија Пентагона наводи Кину као главну дугорочну претњу САД-у, амерички званичници помно прате повећану сарадњу између Пекинга и Москве.
Након рата са Украјином, Кина је Русији постала најважнији трговински партнер, а јулски извештај челника америчке обавештајне службе открива да је управо Кина Москву снадбела с критичном технологијом која се може користити у цивилне, али и у војне сврхе.